Reklama

Gama produktów pomagających w zasypianiu i komfortowym śnie dzieci jest imponująca. W tym zestawieniu skupimy się na kilku propozycjach nagrodzonych przez Jury Konkursu Zabawka Roku, Nagroda Rodziców.

Stworzenie odpowiednich warunków do spania to podstawa. W wypadku większości noworodków sprawdza się teoria Harveya Karpa – cicho, ciepło, ciasno, ciemno. Nieco starsze dzieci potrzebują już przestrzeni i swobody ruchów. Dla wiercących się maluchów stworzono śpiworki. Jedną z najciekawszych dostępnych na rynku serii jest Dreambags od Marsiupale. Wykonane z wełny merino utrzymują odpowiednią temperaturę niezależnie od pory roku. Zimą otulają przyjemnym ciepłem, latem izolują od upału. Seria zawiera kilka rozmiarów dla dzieci do 7 roku życia. Są ergonomiczne, nie krępują ruchów dziecka. Posiadają też otwory na pas bezpieczeństwa od fotelika samochodowego.

Ciekawą propozycją jest też Dwustronny Śpiworek z Nóżkami Sleepee . Ten egzemplarz polecamy szczególnie zmarzluchom, ponieważ jest wyjątkowo ciepły i posiada stópki, które z powodzeniem zastąpią skarpety. Śpiworek jest dwustronny, dzięki czemu w każdej chwili można odświeżyć jego wygląd, ma też dwustronny zamek. Jest przestronny i wygodny.

Kocyk do fotelika od Babysteps to obowiązkowy produkt na liście zakupów dla wszystkich rodziców. Jest to połączenie rożka, otulacza i śpiworka do fotelika. Ma otwory na pasy i jest odpowiedni na sezony od jesieni do wiosny. Dzięki łatwemu rozpinaniu unikniemy przegrzania malucha np.: podczas dłuższej podróży. I pozwolimy mu spać spokojnie.

Wprowadzenie porządku dnia i poznanie zwyczajów dziecka, także tych dotyczących spania bardzo przyspiesza drogę do osiągnięcia wspomnianej harmonii. Zabieganym rodzicom pomoże w tym Króliczek Usypianka „ Zaśnij ze mną ” Fisher-Price®. Jest to mięciutka zabawka, która ułatwia naukę samodzielnego zasypiania. Zawiera playlistę z uspokajającą muzyką i dźwiękami, którą opracowano z pomocą ekspertów w dziedzinie snu. A także rzecz najciekawszą, która wyróżnia ten produkt spośród całej kategorii usypiaczy. Zabawka połączona jest aplikacją na smartfony, w której rodzice zapisują pory i długość snu dziecka. Maskotka korzysta z notatek rodziców i podświetla się różnymi kolorami, dzięki którym maluch wie, kiedy pora zasypiać, a kiedy można wstać.

Tradycjonalistom polecamy książkowy pamiętnik. Pamiętnik "oh baby" od Mommy Planner, czyli wielkie wspomnienia małego człowieka to elegancki i pięknie wydany książkowy dziennik, w którym możemy odnotować zwyczaje malucha z pierwszych lat życia. To również idealny pomysł na prezent dla przyszłej mamy lub na chrzciny.

Ważne jest by rytuał kładzenia dzieci do łóżka dobrze im się kojarzył. Niezawodne i warte polecenia wszystkim rodzicom są książki. Czas spędzony na wspólnym czytaniu zbliża i daje dzieciom poczucie bliskości, buduje ich samoocenę i rozwija wyobraźnię. Dlatego właśnie eksperci radzą łączyć czytanie dzieciom z wieczornym zasypianiem. Wśród książkowych nowości polecamy serię „ Julia ” wydawnictwa Wilga. To książeczki napisane prostym, łatwym do zrozumienia dla maluchów językiem. Julia każdego dnia odkrywa otaczający ją świat. Co i kogo spotka dziś na swojej drodze? Jakie czekają ją przygody tym razem? To propozycja dla przedszkolaków, ale także ich młodszego rodzeństwa.

Faworytem jurorów Konkursu Zabawka Roku, Nagroda Rodziców była ostatnio seria kartonowych książeczek „ Czapu Czipu ” od HarperCollins Polska, która dodatkowo wspiera naukę mowy. Są tu proste historie, które zawierają wyrazy dźwiękonaśladowcze i ćwiczenia artykulacji konkretnych głosek. A także zabawy z wyobraźnią. Nietypowe ilustracje pozwalają rozwijać wrażliwość estetyczną od najmłodszych lat.

Z kolei seria „ Krok po kroku ” od Grupy Wydawniczej Foksal to pomysł na łączenie nauki z zabawą. Książeczki zostały napisane prostym, łatwym do zapamiętania tekstem, a zagadnienia w nich poruszone pomogą maluchom zrozumieć otaczającą je rzeczywistość. Aby dodatkowo przyciągnąć wzrok i uwagę dziecka. Mają proste, kolorowe ilustracje, a ich bohaterami są dzieci, dokładnie takie jak mały czytelnik. Maluch z łatwością będzie mógł utożsamić się z nimi i naśladować ich działania. To dobre połączenie nauki z zabawą oraz idealna lektura do wspólnego czytania na dobranoc.