Reklama

Wiele wózków jest dostępnych od ręki, ale jeśli spodoba nam się konkretny model z danym kolorem tapicerki czasem musimy go wcześniej zamówić i może się zdążyć, że będziemy na niego czekać nawet 3-4 miesiące. Oznacza to, że nawet na samym początku ciąży, kiedy brzuszek ciążowy nie jest widoczny, musimy już podjąć decyzję, jakim wózkiem jeździć.

Co warto brać pod uwagę przy wyborze pierwszego wózka?

Pierwszy wózek , to zazwyczaj wózek wielofunkcyjny, czyli taki z gondolką i spacerówką oraz adapterami do fotelika – wszystko montowane na jednym stelażu. Dziecko będzie nim podróżować od urodzenia (w gondolce), potem, gdy zaczyna samo siadać, może jeździć w spacerówce. Jednak jak maluch nie będzie jeszcze chciał „siadać” zimą – to wybierzmy większą gondolkę (XXL), w której będzie miał dużo miejsca, nawet jak otulimy go dodatkowo w śpiworek.

Zwróćmy uwagę czy w zestawie, który kupujemy są od razu wszystkie akcesoria tj.: osłona przeciwdeszczowa, torba, moskitiera, śpiworek, wkładka i wiele innych.

Czasem do wózka można dokupić wiele akcesoriów w kolorze tapicerki, tj. w przypadku wózka Elodie Details do wyboru są mufki, śpiworek, wkładka, pokrowiec czy bidon.

Bardzo ważna jest wentylacja wózka zarówno w wersji ze spacerówką, jak i gondolą. Muuvo Quick 4.0 ma spacerówkę z wentylowanym oparciem I gondolkę z panelami bocznymi umożliwiającymi komfortową jazdę dziecka na brzuchu, przez które maluch będzie mógł obserwować świat. Wentylacja ma tez duże znaczenie, jak maluch uśnie w wózku.

Jakie koła wybrać? Może tak zwane piankowe, które są lżejsze i bezobsługowe, a może pompowane, które lepiej amortyzują w terenie. A może małe, bo wówczas wózek jest bardziej kompaktowy czy duże, aby był bardziej terenowy? Taką decyzję bierzmy podejmijmy biorąc pod uwagę rodzaj nawietrzni, w miejscach, gdzie chcemy spacerować i fakt, jak intensywnie będziemy podróżować i jakimi środkami transportu.

Łatwość składania  

Jeśli możemy rozłożyć i złożyć wózek jedną ręką, a po złożeniu elegancko stanie nie brudząc tapicerki, to mamy pewność, że ułatwi nam to życie. Na drugim ręku możemy trzymać dziecko i jesteśmy w 100% samodzielni/samodzielne. Taki jest wózek, w wystarczy wcisnąć mechanizm i pozostawić wózek do samoistnego złożenia.

Wózek wielofunkcyjny czy spacerówka

Każdy jest potrzebny na innym etapie wieku dziecka. Wózki spacerowe z gondolką, są dla maluchów, które same nie potrafią jeszcze siadać, bo jak już potrafią, to przesiadają się do spacerówki i muszą być zapięte w pięciopunktowe pasy, aby nie wypadły z wózka. Spacerówki to wózki wygodne do zabrania w podróż, są małe, poręczne i lekkie.

Są modele wózka, które łączą te wszystkie funkcje np. Anex IQ , który łączy 3 wózki w jednym. Ma 2 komplety kół, a stelaż można zmienić na mniejszy.

Wózki do podróży i samolotu

Wielu podróżujących rodziców szuka wózka, który zmieści się w luku bagażowym samolotu.

Mogą wybrać poręczny i lekki wózek Babyzen YOYO , który sprawdzi się już na zamówić do niej doczepianą platformę z siodełkiem dla starszego dziecka .

Wózek spacerowy MoMi GRACE wybiorą rodzice, którzy często podróżują i aktywnie spędzają czas z dzieckiem. Dzięki kompaktowemu rozmiarowi oraz plecakowi, który dołączony jest do zestawu w łatwy sposób zabrać wózek ze sobą (waga 6 kg).

Wózek dla aktywnych rodziców

Jeśli nie chcecie rezygnować z aktywnego stylu życia i nadal wybierać się na wyprawy rowerowe czy bieganie wybierzcie przyczepkę rowerową. Przyczepka Hamax Cocoon , ma kilka praktycznych rozwiązań (rower, bieganie, spacer, narty) i rozkłada się jedną ręką. Ma wkładkę dla niemowląt przypominającą fotelik samochodowy. Dostępna jest w wersji pojedynczej i podwójnej.

Kolor wózka

W tym sezonie będą obowiązywały kolory natury: delikatne beże, zielenie i brązy. Jeśli obawiamy się, że trudno będzie utrzymać go z czystości, nie ma powodu do obaw, bo tkaniny z jakich uszyte nie brudzą się łatwo, a wózki można wyczyścić wilgotną szmatką, a w razie potrzeby odpiąć tapicerkę i uprać w pralce. Warto pamiętać, że jaśniejsze tapicerki, mniej będą nagrzewać się latem.

Akcesoria do wózków

Ogłaszam koniec ery parasolek do wózka, teraz konstrukcja budek, regulowanych na suwaki zapewni dzieciom skuteczna osłonę przeciwsłoneczną. Do starszych modeli wózków możemy dokupić osłonę przeciwsłoneczną lub Daszek z okienkiem i pokrowcem Reer , który pasuje do każdego modelu wózka i chroni również przed promieniami UV.

Bezpieczeństwo o zmierzchu i podczas nocnych spacerów zwiększy lampka LED Reer zapinana jak breloczek lub Silikonowa lampka LED zapinana na wózek.

Dodatkowe zakupy możemy przyczepić do wózka korzystając z Haka na torby Reer oraz z   Uchwytu na karabińczyk .

Wkładki do wózka stanowią termiczna izolację zarówno w lecie, jak i zimą. Mogą być bambusowe, jak

Bonjour Cherie , dzięki czemu dziecko mniej się poci niż siedząc na sztucznym materiale wózka. W razie zabrudzenia wkładkę łatwiej uprać niż całą tapicerkę w wózku. Wykonane z wełny parzonej Wkładki Zaffiro sprawdzą się przez cały rok. Podczas ekstremalnych upałów można posadzić Maluszka na miękkiej siateczce AIR, co jeszcze lepiej wpływa na komfort podróżowania. Dzięki wentylacyjnym otworkom w siatce, powietrze krąży swobodnie.

Uchwyty na kubek i termos

Uniwersalny uchwyt Reer wyróżnia stabilne mocowanie - uniwersalna klamra, można ją zamocować do ramy wózka czy roweru. Butelkę dziecka można tez zamocować na smycz do bidonu b.box .

Kilka słów o bezpieczeństwie

UOKiK wraz z Inspekcją Handlową kontroluje bezpieczeństwo produktów, także wózków dla dzieci. Przy ostatniej kontroli 10 wybranych wózków, 3 modele zostały zakwestionowane.

Stwierdzają prawidłowość oznaczeń i dołączonych informacji oraz ich właściwości mechaniczne:

  • są stabilne – np. nie przewracają się na pochyłej powierzchni,
  • pasy same się nie rozpinają, wybierzmy te 5-cio punktowe
  • krawędzie nie są ostre i nie grożą zranieniem,
  • nie ma miejsc, w których mogłyby się zaklinować palce, rączki, nóżki,
  • kąt odchylenia oparcia spacerówki jest korzystny dla kręgosłupa dziecka,
  • ścianki gondoli mają odpowiednią wysokość,
  • koła są wytrzymałe, np. nie oderwą się przy uderzeniu o krawężnik,
  • mechanizmy składania i rozkładania działają poprawnie, ma dwustopniowy system blokad składania, co zapobiega niekontrolowanemu złożeniu się produktu w czasie jazdy.