Reklama

Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w monitor oddechu dziecka, który kontroluje i powiadamia opiekunów o każdej dłuższej przerwie w oddychaniu maleństwa.

Zasady działania

Monitor wychwytuje i rejestruje oddechy dziecka. Sygnalizuje nadchodzące zagrożenie poprzez alarmy różnej długości. Krótki dźwięk świadczy o braku oddechu przez 15 sekund, długi zaś - przez 20 sekund. W niektórych modelach można ustawić liczbę oddechów krytycznych, dzięki którym urządzenie włącza się już przy spadku ilości oddechów na minutę. Poza tym występują też alarmy wizualne wskazujące rejestr ruchów oddechowych, alarm oraz zużycie baterii.

Rodzaje i cechy

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje monitorów - stacjonarne i przenośne. Stacjonarne umieszcza się pod materacem lub nad łóżeczkiem, mają one zastosowanie głównie podczas snu w nocy. Z kolei monitory przenośne przypina się do pieluszki lub ubranka dziecka i można je wykorzystywać także poza łóżeczkiem.

Przy wybieraniu monitoru warto upewnić się, że będzie on działał niezależnie od ruchów wykonywanych przez dziecko przez sen. Powinien także posiadać odpowiednie atesty (między innymi zgodność z dyrektywami Unii Europejskiej) oraz gwarancję (z uwagi na możliwe uszkodzenia).

Elektroniczna niania

Dobrym rozwiązaniem jest połączenie funkcji monitora oddechu dziecka z tzw. "elektroniczną nianią". To urządzenie działa na zasadzie walkie-talkie -przekazuje wszystkie odgłosy z pokoju dziecka do pokoju rodziców. Dzięki temu rodzice mogą zająć się domowymi obowiązkami w dowolnym pomieszczeniu i poprzez odbiornik stale kontrolować stan dziecka. W ten sposób ryzyko przeoczenia niepokojących sygnałów jest znikome. W praktyce najlepiej sprawdza się połączenie "niani" z monitorem. Z jednej strony monitor rejestruje częstotliwość oddechów i w razie potrzeby włącza alarm, natomiast elektroniczna niania pozwala na wychwycenie wszystkich dźwięków, które mogłyby zaniepokoić czujnych rodziców. To sposób na zapewnienie swojej rodzinie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i spokojnego snu.

Pierwsza pomoc przy bezdechu

Kiedy alarm się włączy należy bezzwłocznie sprawdzić stan dziecka. Połóż dziecko na plecach i unieś jego brodę, aby udrożnić drogi oddechowe. Następnie przyłóż ucho do ust niemowlęcia i nasłuchuj oddechu, jednocześnie obserwując ruchy klatki piersiowej. W przypadku braku oddechu natychmiast wezwij pogotowie. Czekając na pomoc rozpocznij akcję ratunkową w stosunku 15 uciśnięć do 2 wdechów. Kontynuuj reanimację aż do przybycia karetki.

foto