Reklama

Za nim maleństwo pojawi się na świecie, Wy już szukacie najlepszego dla niego miejsca do spania. Na rynku jest w czym wybierać można kupić modny teraz kosz „Mojżesza”, designerskie drewniane cuda, praktyczne łóżeczko turystyczne czy tradycyjną kołyskę.

Jakie łóżeczko wybrać? Przeczytajcie:

Łóżeczko drewniane

Takie łóżeczko jest zazwyczaj wykonane z drewna sosnowego lub bukowego, ze szczebelkami okalającymi miejsce do spania. Są to najbardziej popularne łóżeczka na rynku, a ich ceny zaczynają się już od około 100 pln. Jest ono stabilne, wytrzymałe i może posłużyć niejednemu dziecku. Często posiad regulację wysokości materaca, co jest bardzo przydatne przy noworodkach, ponieważ nie musimy się schylać, by sięgnąć dziecko. Dodatkowo mogą mieć opuszczaną barierkę lub wyjmowane szczebelki, dziecko, tak by maluch sam mógł opuszczać łóżeczko.

Łóżeczko takie jest ekonomiczne - służy malcowi przynajmniej do 2.- 3. roku życia,

Dzięki temu, że posiada stabilne szczebelki niemowlę z łatwością może uczyć się w nim stawać. Takie łóżeczko jest najbardziej polecane przez lekarzy pediatrów i ortopedów.

Dostępne wymiary:

  • 120 cm x 60 cm
  • 140 cm x 70 cm

Wada takiego łóżeczka, to że jest faktycznie twarde i dziecko może się w nim poobijać, ale w takiej sytuacji wystarczy zakupić dodatkowe osłonki czy ochraniacze na łóżeczko.

Łóżeczko turystyczne

Te łóżeczka są naprawdę mobilne i można je zabrać ze sobą wszędzie. Można z nich korzystać w domu, na wyjazdach do rodziny czy wakacyjnych wojażach.  Są bardzo lekkie i składają się do małych rozmiarów, dzięki czemu można je spakować do dołączonej torby i łatwo przetransportować w inne miejsce. Dodatkowo często posiadają wiele dodatkowych i przydatnych elementów, jak przewijak, karuzele, zabawki itp. Posiadają również kilka poziomów ułożenia materaca oraz odsuwane boki, by dziecko mogło samodzielnie wychodzić z łóżeczka. Mogą służyć jako kojec do zabawy, gdyż są przewiewne i mają miękkie ścianki ze specjalnej siatki. 

Wadą tego rodzaju łóżeczek jest mniejsza stabilność i nie dają takiej możliwości nauki stawania jak łóżeczka drewniane.

Kosz „Mojżesza”

Łóżeczko nazwane tak na cześć swojego pierwszego użytkownika. Posiada niewielkie rozmiary, a kształtem przypomina gondolę głębokiego wózka (wnętrze ma zwykle ok. 70x40 cm).  Może posiadać dodatkowo koła, stojak lub płozy do bujania oraz uchwyty do przenoszenia. Takie łóżeczko jest idealne dla noworodków, ponieważ przypomina im warunki jakie panowały w okresie życia płodowego, a wtedy właśnie czuły się bezpiecznie, dzięki czemu szybciej się uspokajają i zasypiają. Dodatkowo mała przestrzeń utrudnia dziecku przekręcanie się np. z boku na plecy np. gdy maluszek często ulewa.

Ponieważ kosz jest mały, można postawić go nawet w niewielkim pomierzeniu, np.: małej sypialni dzięki czemu czuje bliskość rodziców, ale jednocześnie uczy się samodzielnego zasypiania we własnym łóżeczku.

Wady takiego łóżeczka, to na pewno krótki czas użytkowania, starczy ono na kilka miesięcy. Mała stabilność i trwałość na uszkodzenia.

Kołyska

To świetne rozwiązanie dla małych dzieci, które uwielbiają bujanie. Właśnie takie ruchy przypominają maluszkowi czas spędzony w brzuchu mamy, dzięki czemu szybko się uspokaja czy zasypia. Bujanie pozytywnie wpływa na rozwój układu nerwowego dziecka - na układ przedsionkowy mózgu. Przez co w przyszłości będzie miał lepszą równowagę, postawę i będzie się lepiej uczył.

Kołyska jest znacznie mniejsza od tradycyjnego łóżeczka, więc nie zajmie ona dużo miejsca.

Wady podobnie jak kosz „Mojżesza” wystarczy na kilka pierwszych miesięcy.

Bezpieczeństwo

Wybierając łóżeczko dla dziecka przede wszystkim należy pamiętać o bezpieczeństwie maleństwa. Należy sprawdzić, czy zostało wykonane z bezpiecznych materiałów, czy użyte farby i lakiery posiadają odpowiednie atesty oraz czy jest zgodne z normami określającymi wymagania dotyczące bezpieczeństwa kołysek i łóżeczek.