Dla wielu dzieci (szczególnie astmatyków i alergików) inhalator jest rzeczą niezbędną w domu. W licznych przypadkach jego stosowanie ratuje dziecko przed pobytem w szpitalu. Inhalator to urządzenie medyczne, które dostarcza pacjentowi lek w postaci mgiełki (aerozolu) bezpośrednio do układu oddechowego.
Za pomocą kompresora powietrze tłoczone jest pod odpowiednim ciśnieniem przez przewód połączeniowy do komory nebulizacyjnej, gdzie wlewamy lek. W komorze następuje rozbicie płynnej formy leku do postaci mgiełki – czyli cząsteczek na tyle mikroskopijnych, by mogły dotrzeć w zakamarki naszego układu oddechowego. Większe cząsteczki osiadają na początku (tj. nos, gardło, krtań), mniejsze docierają aż do pęcherzyków płucnych. Wygląda to tak:
Źródło: Mario La Rosa, Michele Miraglia Del Giudice, Pneumologia Pediatrica 2003; 12: 28-35. Za: www.inhalacjeudzieci.pl
Jest to dla nas bardzo istotna informacja – zauważmy np., że cząsteczki większe niż 3 μm osiadają w większości w wyższych odcinkach dróg oddechowych (np. w tchawicy). Lekarstwo przeznaczone do płuc w inhalatorze, który wytwarza cząsteczki większe niż 3 μm zostaje zmarnowane, bo lek nie dochodzi do miejsca docelowego, ba – może nawet przynieść skutek niepożądany, osiadając w wyższych partiach układu oddechowego.
Parę z leków czy soli fizjologicznej wdychamy poprzez maseczkę, która zakładana jest na komorę nebulizacyjną. Bardzo ważne jest, by maseczka dokładnie przylegała do twarzy, by aerozol nie uciekał bokiem! Nebulizatory należy co jakiś czas wymieniać, gdyż zużycie wpływa na spadek wydajności.
Dzięki tym urządzeniom możemy podawać w inhalacjach: sól izotoniczną, leki rozszerzające oskrzela, sterydy, leki upłynniające wydzielinę oskrzelową (Berodual, Ventolin, Mucosolvan, Pulmicort itp.) oraz antybiotyki. Nie wszystkie jednak inhalatory nadają się do każdego typu leku. Ważne, by wcześniej zapoznać się z instrukcją, gdyż np. inhalatory ultradźwiękowe, w odróżnieniu do pneumatycznych, mają bardzo wąski zakres stosowania leków, przez to że ultradźwięki zmieniają strukturę chemiczną substancji. Do inhalatorów nie można też wlewać olejków eterycznych!
Inhalatory stosujemy przy podawaniu leków w astmie, mukowiscydozie i przy różnego rodzaju alergiach. Pomagają przy infekcjach wirusowych i bakteryjnych dolnych dróg oddechowych. Nawilżają drogi oddechowe, ułatwiając odkrztuszanie. Pomagają zwalczać katar czy uciążliwy ból gardła. Inhalator może być stosowany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Niektóre inhalatory są dodatkowo wyposażone w irygator do nosa – idealny patent na chore zatoki czy oczyszczanie nosogardzieli ze śluzu i zalegającego kataru.