Reklama

Wspólne spędzanie czasu na basenie wspaniale wzmacnia więzi pomiędzy dzieckiem i rodzicami, a także pozawala maluszkom nabywać nowych umiejętności.  Pływanie wspomaga rozwój fizyczny, siłę, zręczność i wytrzymałość wzmacnia mięśnie kręgosłupa i uczy koordynacji ruchowej, a także wpływa na rozwój psychiczny, budując pewność siebie i świadomość własnego ciała. Zabawy  w wodzie dostarczają również wielu emocji, wpływają pozytywnie na doświadczanie świata, pobudzają zmysły. Podczas pływania dzieci wzmacniają także układ oddechowy i krążenia, a co za tym idzie wzmacnia się swoją odporność.

Również sama umiejętność pływania, może w przyszłości uratować życie, dlatego warto już od najmłodszych lat oswajać dzieci z wodą.

Oczywiście nie musimy od razu zapisywać naszego maluszka do szkółki pływackiej, w pierwszych miesiącach życia, wystarczy, że  raz na jakiś czas odwiedzimy z dzieckiem basem, bo to dla niego będzie świetna zabawa.

Jak oswoić dziecko z wodą?

Przed pierwszą wycieczką na basen, dobrze jest przygotować maluszka do kontaktu z wodą oraz warunków panujących na basenie (hałas).  Podczas codziennej kąpieli, warto zacząć od polewania wodą główki, twarzy, tak by maluszek mógł się oswoić z nową sytuacją. Z czasem można zwiększać poziom wody, przenieść kąpiele z wanienki do wanny, oczywiście jeśli istnieje taka możliwość, co również da możliwość obserwowania reakcji maluszka na bliskość rodzica w wodzie.

Kiedy maluszek przejawia niepokój w czasie kąpieli, można zachęcić go do codziennej pielęgnacji poprzez kolorowe zabawki, które później będzie też można wykorzystać na basenie.

Dzieci jednak przeważnie chętnie się kąpią, a zabawy w wodzie sprawiają im duża przyjemność, dlatego warto to wykorzystać jako wstęp przed wizytą na basenie. 

Kiedy wybrać się z  niemowlęciem na basen?

Naukę pływania i wizyty na basenie warto rozpocząć jak dziecko skończy przynajmniej 2 miesiące, ponieważ w wodzie, mogą znajdować się groźne jeszcze dla nich bakterie, ale najlepiej poczekać do 4 miesiąca życia. W tym okresie maluszek jest już w stanie utrzymać główkę w górze, jest bardziej świadomy otaczającego go świata, a rodzic czuje się wystarczająco pewnie.

Zawsze należy sprawdzać temperaturę wody, która powinna mieć przynajmniej 29°C, by niemowlak czuł się komfortowo. Kiedy maluszek zacznie się trząść z zimna, trzeba jak najszybciej wyjść z basenu i go ogrzać, pamiętajmy, że temperatura wody nie może być również za wysoka, ponieważ małe dzieci, zdecydowanie szybciej niż dorośli przegrzewają się, co może doprowadzić do np.: do przyspieszenia bicia serca.

Pierwsza wyprawa na basen to duże wyzwanie dla naszych dzieci, dlatego warto zadbać o ich komfort, zminimalizować dyskomfort spowodowany hałasem czy dużą liczbą osób i na wizyty wybierać np.: godziny poranne.

Jak ubrać niemowlę na basen?  

Kilkumiesięczne maleństwo przede wszystkim musi mieć na sobie specjalną pieluszkę na basen, która zatrzyma wszelkie nieczystości. Poza pieluszką można dziecku założyć kostium kąpielowy lub piankę do pływania, która utrzymuje w cieple dziecko i zapobiega szokowi termicznemu po wyciągnięciu maluszka z wody. Można się również zaopatrzyć w buciki neoprenowe na basen, które chronią stópki maluszka przed zimnem i infekcjami grzybicznymi.

Również dla już nieco większych dzieci, można zakupić okulary do pływania, czy dla bardziej wrażliwych, opaski na uszy chroniące przed wlaniem się wody oraz przed infekcjami i chłodem w czasie zabaw w basenie. 

Koniecznie pamiętajmy o ręczniku, szlafroku czy ponczo, w którym po wyjściu z basenu, będzie ciepło naszemu maluszkowi.

Co jeszcze ze sobą zabrać?

Akcesoria do nauki pływania, dla tych najmłodszych najlepsze będą kółka, kamizelki do pływania, rękawki czy nawet makarony z pianki. 

Polecane produkty:

1. Pieluszka Happy Nappy  cena: 58 pln

2. Ekologiczna pieluszka Happy Wrap cena: 29 pln

3. Wkładki do pieluszki Nappy Liners cena: 11 pln

4. Majteczki do pływania App Nappie cena: 44,90 pln

5. Majteczki do pływania z pieluszką Laessig cena: 59 pln

6. Kostium kąpielowy z pieluszką cena:  79 pln

7. Kostium kąpielowy dwuczęściowy Laessig cena: 135 pln

8. Pianka do pływania Babywarma cena: 89,40 pln

9. Pianka do pływania z długim rękawem Baby Snug cena: 139 pln

9. Koszulka do pływania z długim rękawem cena: 93 pln

10.  Strój pływacki, kombinezon Warm in-on cena: 141 pln

11. Okulary pływackie Splash about cena: 41 pln

12. Buciki na basen Konfodence cena: 35 pln

13. Buciki basenowe Splash about cena: 54 pln 

14. Opaska na uszy Konfidence cena: 26 pln

15. Podwójny ręcznik bambusowy  kapturem cena: 94,70 pln

16. Bambusowy ręcznik + szlafrok caena: 198 pln

17. Ponczo lniane Linen cena: 139 pln 

18. Ubranko-ręcznik bambusowy All in One cena: 140 pln

19. Koło do pływania Swimmtrainer cena: 70 pln

20. Koło z siedzeniem Nabaiji cena: 49,99 pln