Reklama

Metody pomiaru temperatury

Temperaturę ciała zmierzyć możemy w kilku miejscach. Najczęściej wykorzystujemy do tego skórę pod pachą. Inny punkt umożliwiający pomiar to czoło. Mało kto wie, że gorączkę rozpoznać można także mierząc temperaturę w uchu. Ponadto, dostępne są także termometry bezdotykowe. Każdy z wymienionych sposobów wymaga określonego czasu przeprowadzania pomiaru. Jak każdy rodzic wie, w przypadku małych dzieci, długi czas badania bywa cechą dyskwalifikującą. Dlatego też wybierając termometr przeznaczony dla dzieci koniecznie trzeba uwzględnić nie tylko jego bezpieczeństwo oraz cenę, ale także czas wymagany do zmierzenia temperatury ciała.

Rodzaje termometrów

Istnieje kilka podstawowych rodzajów termometrów. Ceny poszczególnych typów wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych. Aby wybrać model odpowiedni dla dziecka, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

1.     Tradycyjne termometry rtęciowe

Najtańszym rozwiązaniem jest zakup tradycyjnego termometru wypełnionego rtęcią. Należy jednak pamiętać, że substancja ta jest silnie trująca. Niebezpieczeństwo stłuczenia szklanej rurki w przypadku ruchliwego malucha jest dość duże, dlatego też nie jest to polecany rodzaj w przypadku pomiarów temperatury u dzieci. Dodatkowo potęguje to fakt, że termometr taki należy trzymać pod pachą przez kilka lub nawet kilkanaście minut. Trudno znaleźć dziecko, które wytrzyma tyle czasu bez ruchu, zwłaszcza jeśli doskwiera mu choroba!

2.     Termometry elektroniczne pod pachę

Dość długiego czasu pomiaru wymagają także termometry elektroniczne wkładane pod pachę. Rekompensuje to bezpieczeństwo użycia oraz dokładność pomiaru, jednak nadal nie jest to model idealny w przypadku maluchów.

3.     Termometry elektroniczne do ucha

Przyrządy elektroniczne wyposażone mogą być także w końcówki zaprojektowane do przeprowadzenia pomiaru w uchu. Niestety, również one nie zawsze sprawdzą się w przypadku dzieci. Trudno jest przekonać kilkumiesięcznego malucha, że ten przykry zabieg, jakim jest włożenie czegoś do ucha, jest konieczny.

4.     Termometry elektroniczne dotykowe

Dużo lepszym rozwiązaniem jest zakup termometru dotykowego, który wystarczy przyłożyć do czoła na czas wskazany przez producenta. Dzięki nieinwazyjnej formie z powodzeniem można go używać także w nocy - zwłaszcza jeśli model oferuje dodatkowo podświetlaną tarczę oraz regulację głośności sygnału. Termometry dotykowe wykazują jednak mniejszą czułość niż modele tradycyjne, a więc pomiar może nie odzwierciedlać prawidłowo temperatury ciała dziecka.

5.     Termometry elektroniczne bezdotykowe

Nowoczesnym sposobem pomiaru jest użycie bezdotykowego sprzętu, bazującego na technologii ultradźwiękowej. Do określenia temperatury wystarczy kilkanaście sekund. Brak konieczność unieruchamiania dziecka z termometrem pod pachą stanowi jego olbrzymią zaletę. Niestety, przyrząd ten ma też wadę. Jest nią wysoka cena. Biorąc jednak pod uwagę miarodajność pomiaru oraz szybkość jego przeprowadzenia, może być to dobre rozwiązanie, które sprawdzi się w czasie choroby każdego członka rodziny.

6.     Termometry naklejane na czoło

Ciekawym, nieinwazyjnym rozwiązaniem są też karteczki przyklejane do czoła, zmieniające zabarwienie pod wpływem wysokiej temperatury. Aby odczytać pomiar należy porównać go z wykresem dołączonym do opakowania. Taki sposób mierzenia gorączki uznać można jednak za awaryjny, ze względu na małą dokładność.

Wybierając termometr dla dziecka warto sugerować się przede wszystkim bezpieczeństwem użycia, ale także wygodą. Kolejnym czynnikiem, który może mieć wpływ na decyzję, jest cena przyrządów, cechująca się bardzo dużą rozpiętością. Nie warto jednak oszczędzać na zdrowiu pociech, a termometr to podstawowe narzędzie, pozwalające na szybkie uporanie się z infekcjami maluchów.