Reklama

Mało któremu rodzicowi udaje się wychować dziecko zupełnie bezbutelkowo. Nawet jeśli maluch jest karmiony na początku wyłącznie piersią, prędzej czy później zaczyna pić wodę lub soki do posiłków. Wybór naczynia, w którym mu je podamy, jest kwestią bardzo istotną, od tego zależy bowiem nie tylko komfort dziecka i rodzica, lecz także – zdrowie malucha.

Czym się kierować przy wyborze butelki?

Na wzór piersi mamy

Wybór butelki dla dziecka – zwłaszcza dla maluszka – najlepiej zacząć od… wyboru smoczka: takiego, który będzie miał jak najbardziej anatomiczny, przypominający pierś kształt (szerszy i twardszy u podstawy, dość długi i bardziej elastyczny w części imitującej brodawkę, jednak nie za bardzo miękki, żeby dziecko go nie zgniatało podczas ssania). Taki smoczek wspomaga prawidłowy rozwój aparatu mowy dziecka.

Calma, Medela (producent http://www.medela.com/PL/pl/breastfeeding/products/breastmilk-feeding/calma-feeding-device.html kup np. tu http://goo.gl/pRhw2R  cena 48,50) Dzięki kształtowi Calmy i systemowi zaworków wewnątrz smoczka dziecko ssie, połyka pokarm i oddycha w czasie jedzenia identycznie jak podczas karmienia piersią. Calma stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla mam, dla których butelka stanowi jedynie uzupełnienie karmienia piersią – nie zaburza ona odruchu ssania. Jest to butelka wymagająca trochę cierpliwości przy czyszczeniu i składaniu poszczególnych elementów.

Biboz, Beaba (producent http://beaba-polska.pl/product-pol-888-Butelka-Biboz-210-ml-Plum-Beaba.html  kup np. tu: http://www.fabrykawafelkow.pl/butelki-dla-dzieci/5524-butelka-biboz-270-ml--3384349114046.html, cena ok. 56 zł) Biboz to butelka, z której pokarm płynie wyłącznie jak dziecko ssie, dzięki czemu dziecko może w pełni kontrolować jego przepływ i jeść w swoim tempie (jak podczas karmienia piersią). Butelka wykonana jest z miękkiego, miłego dla dziecka silikonu, ma też oryginalny, wygodny do samodzielnego trzymania kształt.

Easi Vent, Tommee Tippee (producent http://goo.gl/NvFx7t  kup np. Tu http://goo.gl/FY29dA  cena 42,99 zł za 2 szt.) Smoczek w butelce Easi Vent kształtem i fakturą przypomina pierś, a umieszczone na nim rowki rozciągają się w trakcie jedzenia, podobnie jak pierś matki.

Adekwatne do wieku i potrzeb

Kupując smoczek, należy też zwrócić uwagę na to, by był dostosowany do wieku dziecka – malec nie powinien pić ze smoczka dla dzieci starszych, o większym przepływie, gdyż grozi to zachłyśnięciem. Reszta pozostaje już w rękach, a raczej buzi dziecka, które musi smoczek zaakceptować (dlatego przy początkach butelkowych dobrze mieć do wyboru kilka różnych smoczków, co zwiększa szansę, że któryś przypadnie do gustu maluchowi). Jak mamy smoczek – możemy do niego dopasować butelkę (rzadko kiedy smoczki pasują do butelki innej niż producenta smoczka).

Rozmiar i kształt

Noworodkom i młodszym niemowlakom, które wypijają po kilkadziesiąt mililitrów mleka na porcję, wystarczy mała butelka o pojemności 120 ml. Taka też będzie wygodniejsza na wodę lub soczek do popicia pierwszych stałych pokarmów. Dla większych maluchów przyda się butelka o pojemności 210 ml. Dla najstarszych może się przydać butelka o pojemności nawet 360 ml.

Do wyboru mamy butelki standardowe oraz szerokootworowe: te drugie są łatwiejsze do czyszczenia i dozowania mleka w proszku czy nalewania gęstszych pokarmów; jednak nie do każdego termoopakowania czy podgrzewacza pasują.

Łatwość czyszczenia

Choć nowoczesny design niejednej butelki przyciąga oko, warto sprawdzić, czy jest ona równie wygodna w czyszczeniu, jak ładna. W niedomytych zakamarkach mogą się rozwijać bakterie, a więc do każdego kącika butelki powinna być możliwość dotarcia czy to zwykłą szczotką, czy też – specjalną do mycia butelek.

Z uchwytami czy bez?

Specjalne uchwyty przy butelce będą zbędne dla noworodka, jednak przydadzą się już starszemu, około półrocznemu maluchowi, który podejmuje próby samodzielnego trzymania butrlki. Na rynku znajdziemy butelki z uszkami do trzymania (np. Akuku http://www.akuku.com.pl/p,29,butelka-125-ml-profilowana-z-uchwytem-a0008) lub o nietypowym kształcie – „z dziurką” (np. Canpol http://canpolbabies.com/pl/produkty/produkt/392-butelka-z-dziurka-120-ml--/page:2/group:2/category:11 ) Ułatwiają one samodzielne picie, choć nie wszystkie dzieci je akceptują. Butelki „z dziurką” są też trudniejsze do wyczyszczenia niż tradycyjne.

Na rynku znajdziemy także butelki trójkątne, które również są poręczne dla małych rączek.

NUK First Choice DISNEY z podwójnym uchwytem (producent http://goo.gl/k2FY0B kup np. tu http://goo.gl/Vni2IN  cena 34 zł). Butelka – niekapek z miękkim ustnikiem przeznaczona jest dla dzieci od 6 miesiąca życia. Jej lekka i wytrzymała konstrukcja z antypoślizgowymi uchwytami ułatwia pierwsze próby samodzielnego picia.

Tradycyjna czy antykolkowa?

Aby uniknąć uciążliwych kolek u niemowląt, warto zainwestować w butelkę antykolkową. Połykaniu przez dziecko powietrza producenci zapobiegają na różne sposoby:

  • Wbudowane wentyle, wpychające powietrze z powrotem do butelki zamiast do buzi dziecka

 Anti-Colic Plus, Tommee Tippee ( http://goo.gl/DMLMNs  kup tu http://goo.gl/HrJ17e   cena 28,10 zł) Butelka Anti-Collic Plus ma specjalną rurkę odpowietrzającą (dodatkowo wyposażoną w czujnik temperatury) i bardzo czuły zaworek antykolkowy. Połykanie powietrza minimalizuje także kształt smoczka, umożliwiający objęcie go w całości przez dziecko ustami.

  • Specjalny wygięty kształt utrudniający połykanie powietrza; taka butelka nie jest jednak – podobnie jak butelka „z dziurką” – łatwa w czyszczeniu
  • Odkręcane dno, służące odpowietrzeniu butelki, np. MAM Anti-Colic ( http://goo.gl/Kzlq4p
  • Osłonka termiczna umożliwiająca utrzymanie stałej temperatury pokarmu podczas karmienia,

Antykolkowa butelka z osłonką termoizolacyjną , Umee ( http://goo.gl/ILp2fe  kup tu http://goo.gl/fhOOev  cena 36,57 zł) W butelce Umee antykolkowe działanie mają: specjalny zaworek (umieszczony na szyjce butelki tak, by w jak najmniejszym stopniu był narażony na uszkodzenia) oraz osłonka termoizolacyjna utrzymująca stałą temperaturę pokarmu podczas karmienia, co zmniejsza ryzyko problemów gastrycznych.

  •   Wymienne wkłady, które podczas picia kurczą się, nie pozwalając przedostać się powietrzu

Butelka antykolkowa ze sterylnymi wkładami, Nuby Natural Touch

( http://goo.gl/yO8nBe  kup tu: http://goo.gl/3nCKo7  cena 32 zł)

Butelka Nuby jest wyposażona w specjalne jednorazowe sterylne wkłady, które rozszerzają się podczas nalewania pokarmu do butelki, a kurczą – w trakcie ssania, nie pozwalając przedostać się powietrzu do dziecięcego brzuszka.

Szklana czy plastikowa, a może ze stali nierdzewnej?

Butelki szklane , do niedawna uważane za przestarzałe, przeżywają ostatnio swój renesans. Są cięższe niż plastikowe i można je stłuc (stąd polecane są zwłaszcza dla najmłodszych niemowląt, które nie trzymają same butelki), ciężej też podgrzać w nich pokarm w podgrzewaczu, gdyż szkło wolno się nagrzewa. Są za to bardziej wytrzymałe, łatwiejsze w czyszczeniu, nie rysują się i nie ulegają przebarwieniom. O ile jej nie stłuczemy, butelka szklana starczy na dłużej niż plastikowa.

MAM Feel Good Glass Bottle, MAM Baby ( http://goo.gl/LqQ2dc kup tu

  http://goo.gl/ROzUiX , cena 51,66 zł) to butelka wykonana z odpornego na wysoką temperaturę szkła Premium. Ma bardzo szeroki otwór ułatwiający wprowadzanie pokarmu.

NUK First Choice Glass Bottle ( http://goo.gl/qvA52w  kup tu http://goo.gl/Jo0D4w , cena 23 zł) to butelka ze szkła odpornego na wysoką temperaturę, o szerokiej podstawie zapewniającej stabilność i szerokim otworze ułatwiającym czyszczenie.

Butelka szklana Baby Ono ( http://goo.gl/4pk6RJ  cena 16,99 zł) jest zdecydowanie lżejsza niż tradycyjne szklane butelki, a zastosowanie odpornego na temperatury szkła borokrzemowego, używanego również w laboratoriach  farmaceutycznych, zapewnia jej trwałość.

Najpopularniejsze na rynku – butelki plastikowe są lżejsze i łatwiejsze do podgrzewania pokarmu. W przeciwieństwie do szklanych, nadają się dla maluchów pijących samodzielnie. Są jednak znacznie mniej trwałe niż butelki szklane, szarzeją w miarę używania i łatwiej ulegają zarysowaniom. Zmieniają też kolor od różnych pokarmów (np. soczku z marchwi). Trzeba je zmieniać co kilka miesięcy. Decydując się na zakup plastikowej butelki, trzeba koniecznie sprawdzić, czy jest wolna od BPA. Bisfenol A (BPA) to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, używany powszechnie do produkcji tworzyw sztucznych. Badania ( http://goo.gl/NKPrf3 ; wykazały jego wpływ na rozwój niektórych chorób, m.in. otyłości i nowotworów. Wykazano jego szczególnie toksyczny wpływ na małe dzieci ( http://goo.gl/PeXvZJ ), stąd bardzo istotne jest, by dziecięce butelki go nie zawierały. Dyskusje co do ewentualnej szkodliwości innych składników plastikowych butelek trwają.

LOVI Medical + ( http://goo.gl/XgPzIQ  kup tu http://goo.gl/8OMpc9  cena 32,99 zł) wyróżnia się spośród butelek plastikowych klarownością przypominającą szkło i starannością wykonania. Ta ekskluzywna wersja butelki LOVI jest wyposażona w niezaburzający naturalnego odruchu ssania smoczek, a jej poręczny kształt ułatwia trzymanie podczas karmienia.

Avent Natural ( http://goo.gl/BmjtKq  kup tu http://goo.gl/TtOckI cena od 25,99 zł) umożliwia naprzemienne karmienie piersią i butelką dzięki smoczkowi ze specjalnymi płatkami, a innowacyjny podwójny zaworek zapobiega kolkom. Butelka ma ergonomiczny, łatwy do trzymania i czyszczenia kształt.   

Ciekawą alternatywą dla plastiku są butelki ze stali nierdzewnej . Cięższe nieco niż plastikowe, są wytrzymałe i trwałe, nie da się ich też stłuc. Ich wadę stanowi dość wysoka cena.

Safe Starter, Kid Basix ( http://babyuniverse.com.pl/kid-basix/safe-starter/ , kup tu http://minikraina.pl/butelki/1155-butelka-do-karmienia-safe-starter-150-ml-kid-basix.html cena 48 zł) to butelka z antybakteryjnej stali nierdzewnej, zabezpieczona silikonową osłonką o właściwościach termoizolacyjnych (aby szybko podgrzać pokarm, wystarczy zdjąć osłonkę), z pokrywką, która może służyć także jako miarka do odmierzania pokarmu.

Butelki do zadań specjalnych

Nie każdemu i nie w każdych okolicznościach wystarczą zwykłe butelki, na szczęście na rynku „agentów do zadań specjalnych” nie brakuje.

  • Butelki dla dzieci z problemami ze ssaniem (np. zaburzenia neurologiczne czy rozszczep podniebienia)

Zestaw Medela ( http://www.medela.com/PL/pl/breastfeeding/products/breastmilk-feeding/special-feeding-devices.html kup tu http://www.mamabebe.pl/product-pol-3402-Zestaw-smoczka-specjalistyczna-butelka-ze-smoczkiem.html cena 89 zł) - przydaje się w sytuacjach, gdy dziecko nie umie ssać naturalnie lub ssie zbyt słabo, by uruchomić wypływ pokarmu; zestaw ułatwia dozowanie pokarmu przez rodzica i zapobiega połykaniu powietrza przez dziecko

 

  • Butelki samonagrzewające i termobutelki – przydadzą się rodzicom aktywnym, spędzającym dużo czasu na świeżym powietrzu, a także tym, dla których podczas nocnego karmienia priorytetem staje się czas przygotowania

Samonagrzewająca butelka Paulandstella ( http://www.paulandstella.com/ kup tu http://www.babyclub.pl/product-pol-53169-Paulandstella-butelka-samonagrzewajaca-sie-.html cena 142 zł) sprawdzi się o każdej porze roku, podgrzewając – bez użycia prądu – w 5 minut pokarm do optymalnej temperatury 36 stopni dzięki specjalnym wielorazowym wkładom grzewczym. Wadami tej butelki są jej spory rozmiar i waga, a także konieczność wcześniejszego ładowania wkładów.

Pacific Baby All-in-One (http://pacificbabyworld.com/products/all-in-one  kup tu http://goo.gl/TfcjmO   cena 116,90 zł) to termiczny zestaw „rosnący wraz z dzieckiem”: lekki wkład z plastiku bez BPA (przydatny dla najmniejszych maluchów), ze smoczkiem oraz wykonana ze stali nierdzewnej termobutelka, która dzięki specjalnej przejściówce może pełnić funkcję osłonki termicznej dla plastikowego wkładu. Dzięki izolacji próżniowej termobutelka utrzymuje temperaturę nawet do 7 godzin, jest też łatwa w czyszczeniu i wygodna w użyciu, w domu i na spacerze. Nie jest to jednak butelka lekka.

 

  • Butelki z dozownikiem mleka modyfikowanego sprawdzą się na spacerach, a także – przy nocnym karmieniu

Butelka z dozownikiem B.Box ( http://bboxpoland.pl/index.php/informacja/28/butelka-z-dozownikiem  cena 63,95 zł) posiada łatwy do połączenia z butelką pojemnik na mleko modyfikowane, antykolkowy smoczek i lekko zakrzywiony, wygodny do trzymania kształt. Butelka może też funkcjonować samodzielnie, bez dozownika.

 

  • Butelki samosterylizujące umożliwiają szybką sterylizację w kuchence mikrofalowej bez użycia dodatkowych akcesoriów

Butelka samosterylizująca LOVI ( http://www.lovi.pl/pl/produkty/19/Butelka+samosterylizuj%C4%85ca kup tu http://www.pippin.pl/pl_PL/p/LOVI-Butelka-SAMOSTERYLIZUJACA/883 cena 22 zł). Po napełnieniu odpowiednią ilością wody specjalny kapsel tej butelki pozwala na sterylizację jej wszystkich elementów w kuchence mikrofalowej w zaledwie 90 sekund. Butelka jest wyposażona w niezaburzający rytmu naturalnego ssania smoczek, a jej poręczny kształt ułatwia trzymanie podczas karmienia.

Butelka-zabawka

Wygląd butelki powinien zaspokajać potrzeby estetyczne rodzica i dziecka, jednak stanowi on rzecz w pewnym sensie drugorzędną (jeśli dziecko nie polubi smoczka, nie przekona go do tego nawet najpiękniejszy wzór). Butelka powinna zachęcać dziecko (z tego powodu w ofercie niektórych producentów znajdziemy butelkę z grzechotką), jednak pamiętajmy, że zbyt „zabawkowa” butelka może odciągać uwagę malucha od tego, co jest jej główną funkcją, czyli karmienia.