Reklama

Na serię składają się trzy książki o dzieciach z jednej klasy. Ignaś, Rózia i Ada podążają za swoimi pasjami i starają się wyrażać siebie wbrew przeciwnościom. Książki z pewnością zainspirują młodych czytelników do realizowania własnych marzeń i pomogą zrozumieć, że porażek nie trzeba się bać, gdyż są one pierwszym krokiem na drodze do sukcesu.
Świetne połączenie porywających rymów i łobuzerskich ilustracji, które oczaruje czytelników w każdym wieku.

Ignaś Kitek, architekt

Poznajcie Ignasia Kitka – twórczego, niezależnego i nie bojącego się wyrażać siebie małego architekta. Niektóre dzieci robią zamki z piasku. Inne lepią ciasta z błota. Jeszcze inne budują imponujące wieże z klocków. Żaden mały konstruktor nie może się jednak równać z Ignasiem Kitkiem, który pewnego razu na trawniku przed domem wzniósł naturalnych rozmiarów replikę Wielkiego Sfinksa.

Rodzice Ignasia są dumni ze wspaniałych kreacji syna, choć niekiedy bywają zaskoczeni materiałami, których używa. Któż mógłby zapomnieć wieżę zbudowaną z brudnych pieluch, łuk powstały z naleśników czy kościół wzniesiony z jabłek? Gdyby tak więcej osób – na przykład pani Ala, nauczycielka w drugiej klasie – umiało się poznać na jego talencie!

Gdy nauczycielka deklaruje swoją niechęć do architektury, Ignaś staje przed nie lada wyzwaniem. Przecież za bardzo lubi budować, żeby z tego zrezygnować! Zaczyna się jednak oswajać z myślą, że będzie musiał zamienić przyrządy kreślarskie na pudełko kredek… Dopiero podczas szkolnej wycieczki w plener wszyscy pojmują, jakim skarbem jest zdolny budowniczy.

Rózia Rewelka, inżynierka

Tam, gdzie inni widzą zwykłe śmieci, Rózia Rewelka dostrzega inspirację. Cicha w ciągu dnia, wieczorem zmienia się w genialnego wynalazcę przeróżnych gadżetów i innych ustrojstw. W swoim pokoju nieśmiała Rózia buduje wspaniałe wynalazki z wszystkiego, co wpadnie jej w ręce, w skrytości marząc o zostaniu wielką inżynierką. Podawacz hot dogów, spodnie helowe, kapelusz odstraszający pytony zachwyciłyby wielu, lecz Rózia z obawy przed porażką chowa te cuda pod łóżkiem. Aż pewnego dnia przyjeżdża do niej praciotka Róża, która uczy ją, że porażek nie trzeba się bać, gdyż są one pierwszym krokiem na drodze do sukcesu. Bo prawdziwa porażka jest wtedy, gdy się poddajemy.

“To żadna porażka zaczynać od nowa, przegrywasz, jeżeli przestajesz próbować”

Ada Bambini, naukowczyni

Ada Bambini ma głowę pełną pytań. Podobnie jak Ignaś i Rózia, z którymi chodzi do klasy, zawsze była niezmiernie ciekawa świata. Pewnego razu posuwa się jednak za daleko w swoich naukowych eksperymentach i zdenerwowani rodzice każą jej usiąść na krześle i wszystko dokładnie przemyśleć. Jaki będzie efekt tych przemyśleń?

Książka jest pięknie ilustrowana i niesie ze sobą przesłanie, że dziewczynki mogą spełniać się w naukach ścisłych, tylko muszą wierzyć w siebie i mieć wsparcie dorosłych. Znajdziemy w niej odniesienie do kobiet zajmujących się nauką. W nocie od autorki możemy przeczytać: 

Kobiety zajmowały się nauką od początku jej istnienia. Zadawały pytania i szukały odpowiedzi 
na zagadki wszechświata. Interesowały je gwiazdy, gleba i grawitacja, czerwone krwinki i czarne dziury, lodowce i ludzki mózg, słowem: wszystko. Ada Maria nosi imiona dwóch spośród wielu kobiet, które dzięki wrodzonej ciekawości i naukowej pasji dokonały wielkich odkryć. Maria Skłodowska - Curie odkryła pierwiastki rad i polon i przyczyniła się do wynalezienia aparatów rentgenowskich. Ada Lovelace byłą matematyczką i pierwszą programistką komputerową.

http://kinderkulka.pl/ksiazki