Reklama

Noszenie dziecka wzmacnia więź między nim a rodzicem, zaspokaja potrzeby emocjonalne, a także – jest wygodne i praktyczne (uwalnia ręce oraz pozwala dotrzeć tam, gdzie z wózkiem trudno lub niewygodnie). Wybór odpowiedniego nosidełka, dostosowanego do wieku i etapu rozwoju dziecka oraz naszych potrzeb i preferencji, z pewnością nie jest łatwy.

Czym się kierować przy wyborze nosidełka i jakie ich rodzaje znajdziemy na rynku?

Kilka prostych zasad

  • Najbezpieczniej do nosidełka wkładać dziecko już siadające, gdyż jego kręgosłup jest do tego dojrzały (nosidło nie daje tak efektywnego podparcia pleców i stabilizacji tułowia, jak dobrze związana chusta tkana, co jest konieczne dla najmłodszych dzieci).
  • Nosidło dla malucha nie powinno mieć usztywnianych elementów ani wąskiego panela między nóżkami, gdyż wymuszają one nieprawidłowe ułożenie ciała
  • Dziecko powinno w nosidle przyjmować pozycję fizjologicznej „żabki”, gdzie zarówno kolana jak i biodra są zgięte, tworząc kształt litery M - pupa znajduje się nieco niżej niż kolana a nóżki są rozłożone szeroko na boki (odwiedzenie w stawach biodrowych) oraz podparcie na pleckach minimum do wysokości pachy.
  • Nie należy nosić dziecka tyłem do nas, a przodem do świata, gdyż w takim ułożeniu jego kręgosłup wygina się w sposób niefizjologiczny, bioderka są narażone na urazy, a cały nacisk ciężaru ciała spoczywa na kroczu. Jeśli maluch chce widzieć więcej – zobaczy, siedząc komfortowo w pozycji „żabki” na plecach rodzica.
  • Noszący musi mieć możliwość wyregulowania pasów tak by dziecko ciasno do niego przylegało.

 

Rodzaje nosideł

Nosidła miękkie dzięki szerokiemu panelowi i miękkiemu materiałowi na pleckach zapewniają prawidłową, wygodną pozycję dziecka (fizjologiczna „żabka”), nie wymuszają przeprostów niedojrzałego kręgosłupa. Zazwyczaj można w nich nosić dziecko z przodu lub z tyłu (zawsze jednak brzuszkiem do rodzica). Są łatwe w czyszczeniu (nadają się do prania w pralce), a także – są lekkie i nie zajmują dużo miejsca (wystarczy je zwinąć i wrzucić do torby czy plecaka). Dostępne w różnych rozmiarach, mogą też nierzadko być szyte na zamówienie i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj posiadają kapturki, stabilizujące główkę dziecka podczas snu, chroniące też od słońca czy wiatru. Ponieważ dziecko w nosidle miękkim przylega do ciała rodzica, latem problemem może być pocenie się.

Nosidło ergonomiczne

Najpopularniejszy typ nosideł, szybki w użyciu i poręczny nawet dla mało wprawnych rodziców. W nosidle ergonomicznym wszystkie pasy są zakończone klamrami oraz wypełnione (np. gąbką, sprawiającą, że pasy nie wpijają się w ramiona i biodra).

Tula Baby Carriers ( http://www.babytula.pl cena od 465 zł)

Rodzinna firma z polskimi korzeniami, która zrobiła furorę na świecie. Nosidełka ergonomiczne, szyte w Polsce i w Meksyku z materiału ze 100% bawełny i z atestowanymi klamrami , są proste w użyciu, wygodne, łatwe w czyszczeniu i wytrzymałe. Dostępne w wersji standard i toddler (dla starszych dzieci). Oprócz nosideł w regularnej ofercie, Tula produkuje również Wrap Conversion, czyli nosidła szyte z chust – limitowane i dostępne wyłącznie podczas tzw. wypustów. Oprócz walorów w noszeniu dziecka, stanowią one produkt kolekcjonerski.

LennyLamb ( http://pl.lennylamb.com/ergonomiczne_nosidelka_dla_dzieci cena od 438,50 zł)

Ergonomiczne nosidełka szyte z materiału chustowego LennyLamb (100% bawełna lub bawełna z domieszkami, np. bambusem) , z miękkim wypełnieniem pasów i boków oraz wieloma punktami regulacji, zapewniającymi dokładne dopasowanie nosidła. Dostępne w dwóch rozmiarach – baby i toddler. Nosidła LennyLamb są produkowane w wielu limitowanych seriach.

Doux-Doux ( https://pl-pl.facebook.com/pages/Doux-Doux/192508084181865 i http://doux-doux-doux-doux.blogspot.com/ cena od 350 zł)

Doux-Doux – odskocznia od codzienności, która dla mamy czwórki chłopców (i piątego malucha w drodze) przerodziła się w pasję i codzienną pracę. Nazwa Doux-Doux została wybrana nieprzypadkowo. Oznacza coś mięciutkiego, puszystego i delikatnego. Wymawia się ją „du du”, czyli tak samo jak francuski wyraz, oznaczajacy przytulankę, „coś” z czym dziecko się nie rozstaje. Obecnie w manufakturze Doux-Doux powstają głównie szyte na zamówienie, zindywidualizowane i niepowtarzalne,  nosidła klamrowe, często z chust skośno-krzyżowych nadesłanych przez klientów.  Produkt handmade, szyty przez mamę o artystycznej duszy, która czasami dla tworzonych przez siebie projektów zapomina o całym świecie.

Manduca (kup tu http://mamazen.pl/category/nosidla-ergonomiczne-manduca cena od 479 zł)

Cenione na świecie niemieckie nosidła, z szerokim pasem biodrowym, świetnej jakości materiałami, oraz bardzo dobrze wypełnionymi pasami naramiennymi. Dobre zarówno dla malucha, jak i starszego dziecka.

Bondolino ( http://www.bondolino.pl/ od 430 zł)

Produkowane przez znaną chustową firmę Hoppediz nosidła szyte z tkaniny skośno-krzyżowej. Dostępne w wersji standardowej i light (z bardziej przewiewnego materiału).

Ergobaby (kup tu http://www.pinkorblue.pl/W-podrozy/Nosidelka/ERGObaby-Nosidelko-ergonomiczne-Carrier-Original-Galaxy-Grey-1.html cena od 390 zł)

Popularne, ergonomiczne nosidełko wykonane ze 100% bawełny, z szerokim pasem biodrowym i dobrym systemem regulacji.

EmeiBaby (kup tu http://kangurkowo.pl/emeibaby-unikalne-nosidelko-dla-dzieci-chichi-red.html cena od 599 zł)

Lekkie i łatwe w obsłudze nosidełko ze specjalnym systemem regulacji panelu, dzięki czemu pasuje także dla mniejszych dzieci, zapewniając równomierne podparcie całej długości kręgosłupa. W panel wszyta jest ręcznie tkana chusta firmy Girasol.

Marsupi Plus (kup tu http://mamazen.pl/nosidlo-marsupi-s-ocean.html cena od 289 zł)

Nosidełko ergonomiczne dla małego niemowlaka. Regulowany za pomocą specjalnej opaski panel pozwala dopasować szerokość siedziska. Marsupi jest wiązane, zapinane na rzepy, ma wygodny panel zapewniający podporę główki dla najmniejszych pociech.

BOBA (kup tu http://www.zielonamama.pl/product-pol-3303-Nosidlo-ergonomiczne-Boba-4G-Slate.html cena 419 zł)

Nosidełko, które wystarczy na długo, dzięki wysokiemu panelowi i specjalnym strzemionkom na pasie biodrowym, umożliwiającym podparcie nóżek (i utrzymanie pozycji fizjologicznej żabki) także starszym dzieciom.  Wykonane za 100% bawełny, z dużymi możliwościami regulacji pasów, z dodatkową regulacją podparcia głowy dla mniejszych dzieci.

Nosidło mei-tai

Najpopularniejsze z nosideł typu azjatyckiego. Jego podstawą jest prostokąt materiału mocowany do noszącego za pomocą wiązanych pasów. Nie ma klamer. Dostępne w różnych rozmiarach, często szyte na zamówienie, indywidualnie dostosowane do noszącego i dziecka. Proste w kształcie, nierzadko bywa bogato ozdabiane.

Mei-tai, LennyLamb ( http://pl.lennylamb.com/products/show/781_noside%C5%82ko-dla-dzieci-mei-tai-mini-bawe%C5%82na-sko%C5%9Bno-krzy%C5%BCowa-z-kapturkiem-piaskowa-dolina cena od 225 zł)

Mei-tai szyte z materiału chustowego, o splocie skośno-krzyżowym, zapewniającym dobre dopasowanie nosidła do noszącego (jak chusta), a także – wygodę. Dostępne w dwóch rozmiarach – mini i toddler.

Wollomooloo ( http://mei-tai.wix.com/woolloomooloo cena od 220 zł)

Mei-tai szyte z sercem przez mamę – z myślą o innych rodzicach. Jak mówi ich autorka, „Każdą rzecz, opatrzoną metką WOLLOMOOLOO, szyję tak, jakbym szyła dla siebie. Dobieram niepowtarzalny wzór - zawsze tylko w jednym egzemplarzu”. Wykonane ze sztruksu lub bawełny. Szczegóły dotyczące tkanin i aplikacji są dokładnie ustalane z zamawiającym. Możliwość dokupienia akcesoriów. Czas oczekiwania na zamówienie – od tygodnia do nawet kilku miesięcy, w zależności od okoliczności.

Nosidło-hybryda

Wersja pośrednia między mei-tai a nosidłem ergonomicznym. Posiada pas biodrowy zapinany na klamrę i wiązane pasy naramienne.

Storchenwiege Baby Carrier (kup tu http://naturalnamama.pl/p1099,nosidlo-miekkie-storchenwiege-babycarrier-2015-lilly-dostawa-gratis.html cena 427 zł)

Nosidło Storchenwiege BabyCarrier wykonane jest z tkanego skośno-krzyżowo materiału chustowego ze 100% z bawełny. Panel nie jest niczym dodatkowo wypełniany, posiada płynną regulację szerokości zarówno na dole, jak i w górnej części, dzięki czemu dobrze dopasowuje się do sylwetki dziecka.

Nosidło hybryda MyOwlTown (http://paniolos.blogspot.com/  cena od 210 zł)

Nosidełko miękkie z pasami naramiennymi do wiązania i pasem biodrowym zapinanym na klamrę, polecane dla dzieci większych i cięższych. Każdy model ma wypełnienia pod kolankami i kapturek prosty, wszyty na stałe.
Możliwość kupienia gotowego nosidła lub uszycia na zamówienie, wraz z najróżniejszymi akcesoriami.

Nosidełko biodrowe

Bardzo szybkie i łatwe w użyciu, jednak ciężar dziecka spoczywa tylko na jednej stronie ciała osoby noszącej, a zatem – najlepiej go używać na krótko, w sytuacjach, gdzie czas założenia nosidła odgrywa rolę.

Tonga (kup tu http://www.pinkorblue.pl/W-podrozy/Nosidelka/ERGObaby-Nosidelko-ergonomiczne-Carrier-Original-Galaxy-Grey-1.html cena 179 zł)

Malutkie siateczkowe nosidełko, które zmieści się w praktycznie każdej kieszeni.

Hipseat ( http://sklep.mavero.pl/47,nosidelko-biodrowe-hipseat-2013.html cena 189 zł)

Hipseat to pas z integralnym siedziskiem dla dziecka, mocowany za pomocą rzepów.

Konsultacja tekstu:

Ewa Jarymowicz - z zawodu specjalistka zdrowia publicznego, dietetyk. Pasjonatka noszenia dzieci w chustach. Od 2009 prowadzi profesjonalne doradztwo w zakresie problemów związanych z dietetyką oraz ogólnie pojętą promocją zdrowego stylu życia. Jest Akredytowanym Doradcą Akademii Noszenia Dzieci- pierwszej polskiej szkoły noszenia opartej na zasadach Porozumienia Bez Przemocy i rodzicielstwa bliskości. Z entuzjazmem dzieli się swoją pasją z mamami zafascynowanymi noszeniem dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Zaraża optymizmem i poraża wiedzą i doświadczeniem na temat aktywnego wychowywania dzieci. Działa na Podlasiu (Białystok, Łomża, Bielsk Podlaski).

http://jewa.pl/