Reklama

Elastyczna czy tkana?

Chusta elastyczna (np. Chusta elastyczna, LennyLamb (http://pl.lennylamb.com/products/show/281_chusta-do-noszenia-dzieci-elastyczna---koral---rozmiar-l cena 147 zł)

 to najczęściej długi lekko rozciągliwy pas bawełnianej dzianiny (zazwyczaj z dodatkiem włókien sztucznych, przez co latem jest w niej gorąco). Aby umieścić w nim dziecko, należy najpierw zawiązać chustę na sobie, a potem w utworzoną „kieszonkę” włożyć malucha. Jest to więc rozwiązanie dla tych, co nie mają cierpliwości przy wiązaniu chusty razem z dzieckiem (jak w przypadku chusty tkanej). Ze względu na rozciągliwość materiału, chusta elastyczna starcza na stosunkowo krótko – nie jest wygodne noszenie w niej starszego dziecka (na ogół cięższego niż ok. 6-8 kg). Nie zawsze łatwo w niej też uzyskać prawidłową pozycję dziecka, co jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku noworodka. Chusty te nie nadają się również do noszenia dzieci przedwcześnie urodzonych, u których dość często obserwuje się  nieprawidłowości w zakresie napięcia mięśniowego. Noszenie takich dzieci powinno się odbywać jedynie z użyciem dobrze dociągniętej chusty tkanej.

Znacznie bardziej uniwersalna i wygodna, choć wymagająca staranniejszej nauki wiązania (warto na początku skorzystać z konsultacji doradcy lub doświadczonej osoby), będzie chusta tkana. Starczy ona na dłużej, gdyż w chuście tkanej (w zależności od jej indywidualnych właściwości i składu) możemy nosić i naprawdę duże dziecko. Jest ona przewiewniejsza niż elastyczna i prawidłowo zawiązana – daje pewność, że maluch jest ułożony w bezpiecznej, fizjologicznej pozycji. Mamy też znacznie więcej możliwości wiązania niż w przypadku chusty elastycznej.

Tradycyjna – a może pouch lub kółkowa?

Tradycyjne chusty zajmują sporo miejsca i są – przynajmniej na początku – czasochłonne przy wiązaniu. Na krótsze wyjścia alternatywą może się okazać chusta kółkowa lub pouch.

Chusta kółkowa to pas materiału, zakończony kółkami, wiązany poprzez przewleczenie ogona przez kółka; ma sporo możliwości regulacji, jest niewielkich rozmiarów i szybszy w obsłudze niż tradycyjna chusta wiązana, jednak ponieważ ciężar dziecka spoczywa tylko na jednym ramieniu noszącego – jest polecana na krótsze wyjścia.

Chusta kółkowa Apatyt, Little Frog (http://littlefrog.pl/product-pol-2968-Chusta-kolkowa-Little-Frog-Apatyt-S-1-7m-.html cena od 144 zł)
Chusta wykonana w 100% z bawełny, tkana splotem skośno-krzyżowym, wykonana z cienkiego i delikatnego materiału, wygodnego także podczas początków przygody z chustowaniem.

Chusta kółkowa Tenochti Viola, Natibaby (http://www.natibaby.pl/tenochti-texcoco-ring-z-lnem-duplikat-1.html  cena 314,50 zł)
Chusta kółkowa wykonana w 50% z bawełny i 50% - z lnu. Żakardowa.

Pouch to zaszyty w koło pas materiału, dostępny w różnych rozmiarach. Zdecydowanie najprostszy w obsłudze (nie ma potrzeby dociągania) i najbardziej kompaktowy w rozmiarze, wymaga dokładnego dopasowania rozmiaru do osoby noszącej. Podobnie jak w przypadku chusty kółkowej, ponieważ ciężar dziecka spoczywa tylko na jednym ramieniu noszącego – jest polecany na krótsze wyjścia lub po domu  Polecany jest dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siadać, ponieważ ze względu na brak możliwości dociągnięcia materiału nie zabezpieczy idealnie pozycji młodszego dziecka na czas noszenia.

Pouch Kangoogoo (http://kangoogoo.com/?94,pl_pouch-kangoogoo-burgund cena 60 zł)
Dwustronny regulowany pouch z cienkiego bawełnianego sztruksu z dodatkiem elastanu.

 

CHUSTY TKANE – JAK WYBIERAĆ?          

„Pasiak” czy żakardowa?

Na początek przygody z noszeniem dziecka w chuście najlepszy będzie „pasiak” tkany skośno-krzyżowo, o różnych kolorach krawędzi, co ułatwia naukę wiązań i zmniejsza ryzyko pomyłki. Najpopularniejszy spośród splotów, skośno-krzyżowy, pozwala na wygodne dociągnięcie chusty, utrzymanie jej napięcia nawet podczas długiego noszenia i równomierne rozłożenie ciężaru malucha . Splot ten ma tę właściwość, że pracuje po skosie, jednak nie rozciąga się na długość.

Chusta tkana Lodowy Agat, Little Frog (http://littlefrog.pl/product-pol-3014-LF-Chusta-tkana-Lodowy-Agat-3-6-m-.html cena od 164 zł)
Chusta wykonana w 100% z bawełny, tkana splotem skośno-krzyżowym. Została zaprojektowana z myślą o najmniejszych jak i starszych maluszkach. Jest ona nieco grubsza od pozostałych chust Little Frog.

Chusta tkana Manhattan, Natibaby (http://www.natibaby.pl/chusta-manhattan-standard-duplikat-1.html  cena od 189,02 zł)
Elegancka i oryginalna chusta w kolorowe pasy na czarnym tle, wykonana w 100% z bawełny, tkana splotem skośno-krzyżowym.

Nieco trudniejsza w obsłudze będzie chusta żakardowa (mająca prawą i lewą stronę). Chusty żakardowe są też zazwyczaj nieco droższe niż te w pasy.

Kawowa Koronka, LennyLamb (http://pl.lennylamb.com/products/show/850_%C5%BBakardowa-chusta-do-noszenia-dzieci-bawe%C5%82na---kawowa-koronka---rozmiar-xs cena od 278 zł)

Żakardowa chusta wykonana z 100% bawełny o wdzięcznym eleganckim wzorze.

Warto natomiast wystrzegać się kuszących ceną tzw. „pościelówek”, o splocie prostym, które są znacznie mniej wygodne w użyciu, sztywne, a tylko bardzo wprawna ręka będzie w stanie je prawidłowo dociągnąć i to zazwyczaj na krótko (chusta szybko utraci napięcie, ponieważ ma tendencję do wyciągania się na długość).

„Złamana” czy nowa?

Choć w obecnej chwili na rynku część chust jest miękkich już od nowości, warto rozważyć kupno chusty używanej – będzie ona złamana, czyli miększa niż nowa i łatwiejsza w prawidłowym zawiązaniu.

Bawełniana czy z domieszkami?

Wybór jest spory – możemy kupić chusty z domieszką jedwabiu, bambusa, lnu, wełny, a nawet… sierści wielbłąda. Czym charakteryzują się poszczególne domieszki?

 • Bawełna 100% – najpopularniejszy materiał na chustę; zazwyczaj (w zależności od grubości) sprawdzi się przez cały rok;

Piaskowa Dolina, LennyLamb (http://pl.lennylamb.com/products/show/973_chusta-do-noszenia-dzieci-tkana-splotem-sko%C5%9Bno-krzy%C5%BCowym-bawe%C5%82na---piaskowa-dolina---rozmiar-xs cena od 147 zł)

Chusta tkana splotem skośno-krzyżowym, wykonana ze 100% czystej bawełny barwionej w sposób bezpieczny dla dzieci, nie zawierającej metali ciężkich oraz substancji toksycznych, produkowanej w Polsce;

 • Bawełna z bambusem/wiskozą bambusową – chusty wykonane z tego materiału są bardziej przewiewne, dobre na lato; są jednocześnie bardziej śliskie, wymagające przy wiązaniu i zazwyczaj mniej wygodne przy noszeniu starszych dzieci

Bahama, Natibaby (http://www.natibaby.pl/bahama-z-bambusem-naturalnym.html  cena 425,50 zł)

Chusta wykonana w 12% z bambusa naturalnego i 88% bawełny

 • Bawełna z jedwabiem – takie chusty są bardzo delikatne, miękkie, przewiewne, idealne dla noworodków oraz na lato; ale – podobnie jak w przypadku bambusowych – są dość śliskie i nie wszystkie są wygodne przy cięższych dzieciach
 • Bawełna z lnem – lniane chusty są przewiewne, ale sprawdzą się nie tylko latem; dość często sztywniejsze niż bawełniane, są za to wygodne również przy noszeniu cięższych dzieci

Lniany Fluoryt, Little Frog (http://littlefrog.pl/product-pol-3058-LF-Chusta-tkana-Lniany-Fluoryt-3-6-m-.html cena od 224 zł)

Tkana splotem skośno-krzyżowym chusta zawierająca 40% lnu i 60% bawełny, nieco grubsza niż inne chusty Little Frog.

 • Bawełna z konopiami – takie chusty są dość przewiewne i nośne (wygodne przy noszeniu cięższych dzieci); zazwyczaj są grubsze i sztywniejsze niż bawełniane (choć miększe od lnianych), nie wszystkie nadają się dla maluszków;
 • Bawełna z wełną – chusty wełniane są różnej grubości, te grubsze i cieplejsze sprawdzą się w zimne dni, te cieńsze – także latem (wełna wspomaga termoregulację); chusty wełniane mogą wymagać ręcznego prania, jednak zazwyczaj wystarcza pranie w pralce na programie dla wełny.

Alpaka Niezapominajka, LennyLamb (http://pl.lennylamb.com/products/show/447_chusta-do-noszenia-dzieci-tkana-splotem-sko%C5%9Bno-krzy%C5%BCowym-bawe%C5%82na-50-z-we%C5%82n%C4%85-z-alpaki-50---alpaka-niezapominajka---46m cena 337 zł)

Chusta z dodatkiem „wełny bogów” – z alpaki (50% bawełny, 50% alpaki), zawierającej mało lanoliny, dzięki czemu mniej brudzi się i gromadzi mniej kurzu niż wełna owcza. Ma też właściwości hipoalergiczne i termoregulacyjne.

 

Jadeit z wełną merynosa, Little Frog (http://littlefrog.pl/product-pol-2807-Chusta-tkana-Little-Frog-z-welna-merynosa-Jadeit-S-3-6-m-.html cena od 304 zł)

Wytrzymała i delikatna chusta z bawełny z dodatkiem wełny merynosa (44% wełna merynosa, 56% bawełna) w pięknym zielonym kolorze.

Dla osób rozpoczynających przygodę z chustami polecane są chusty z czystej bawełny, bez domieszek.

Jak wybrać odpowiednią długość chusty?

Wybór długości chusty zależy od wzrostu i postury osoby noszącej dziecko, a także – od wiązania, które się wybierze. Osoby wysokie i pulchne będą potrzebowały dłuższej chusty niż osoby szczuplejsze. Za najbardziej uniwersalną uważa się chustę o długości 4,6 m (z niej osoba o typowej posturze jest w stanie zawiązać większość wiązań), trzeba jednak pamiętać o tym, że jest ona bardzo długa, a więc niezbyt poręczna przy wiązaniach wymagających mniej materiału.

Najpopularniejsze wiązania wymagające

 • Długiej chusty: kieszonka (od urodzenia, najpopularniejsze wiązanie dla niemowlaka), 2x (dla dziecka  samodzielnie siadającego), plecak z koszulką (dla dziecka samodzielnie siadającego);
 • Krótkiej chusty: kangurek (od urodzenia, wiązanie optymalne dla noworodka), plecak prosty

Dobre chusty są towarem nietanim, jednak kupując je – płacimy za jakość i trwałość materiału, które sprawiają, że noszenie staje się czynnością komfortową dla dziecka i rodzica, a także – jeśli się z nimi dobrze obchodzimy – będziemy je w stanie odsprzedać za niewiele mniejszą kwotę niż zapłaciliśmy przy zakupie. Dobra chusta jest inwestycją na lata.

Edycje limitowane

Część chust jest produkowanych w krótkich seriach, limitowanych edycjach, co oznacza, że są dostępne w sklepie przez krótki czas i niedużej liczbie. Zazwyczaj firmy informują o dacie i godzinie, od której dany wzór będzie dostępny – przy bardziej wyczekanych seriach możemy się liczyć z prawdziwym „polowaniem”.

 

Ekspert radzi

Dlaczego warto nosić dziecko w chuście?

- chusta ułatwia fizyczny kontakt między rodzicem a dzieckiem oraz nawiązanie więzi,

- prawidłowo zawiązana chusta zabezpiecza dziecko na czas noszenia w bezpiecznej dla niego pozycji i odciąża kręgosłup rodzica,

- dzięki noszeniu w chuście rodzic zyskuje wolne ręce oraz łatwość pokonywania barier architektonicznych,

- chusta odtwarza w pewnym stopniu warunki panujące w łonie matki – bliskość matki sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie,

- dziecko w chuście samo reguluje swój rytm snu i czuwania oraz może być włączone w codzienne życie rodziny,

- bliski kontakt z dzieckiem wspomaga laktację oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej lub łagodzi jej objawy,

- noszenie w chuście pomaga zwalczać problemy brzuszkowe u dzieci oraz wspomaga termoregulację (jest to m.in. pomocne w walce z gorączką)

Jak nosić w chuście?

Prawidłowo zawiązana chusta jest bezpiecznym sposobem noszenia dziecka, zapewniającym komfort dziecku i osobie noszącej.

 • chusta powinna opatulać dziecko ciasno jak bandaż, co pozwala odciążyć kręgosłup zarówno dziecka, jak i osoby noszącej,
 • wybrane wiązanie powinno dawać możliwość osiągnięcia przez dziecko prawidłowej pozycji oraz utrzymania jej przez cały czas noszenia,
 • dziecko w chuście powinno przyjąć pozycję kuczną – nie siedzieć,
 • kręgosłup dziecka w chuście powinien być zaokrąglony,
 • dziecko w chuście powinno być ułożone symetrycznie, przodem do rodzica,
 • chusta musi dawać możliwość ustabilizowania główki dziecka oraz nie powinna ograniczać mu pola widzenia,
 • dziecko w chuście powinno kołysać się wraz z ciałem osoby noszącej – nie powinno sprężynować ani podskakiwać,
 • osobie noszącej powinno być w chuście wygodnie,
 • podczas zimnych miesięcy dziecko w pierwszym roku życia powinno być noszone jedynie pod kurtką rodzica.

Konsultacja artykułu

Patrycja Klimek-Wierzbicka – Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Promotor Karmienia Piersią, farmaceuta. Udziela konsultacji w zakresie prawidłowego noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich oraz wsparcia dla kobiet na ich „drodze mlecznej”. Prowadzi serwis www.chustodzieciaki.pl oraz sklep z organiczną odzieżą dziecięcą, chustami i nosidłami www.merinodzieciaki.pl .