Reklama

Czym jest ADHD?

Pełna nazwa zaburzenia, znanego pod hasłem ADHD, to Attention Deficit Hyperactivity Disorder, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniem koncentracji uwagi. Wśród podstawowych objawów występują takie problemy jak brak koncentracji, dezorganizacja, nadruchliwość, chaotyczne zachowanie, niemożność usiedzenie przez dłuższy czas bez ruchu i doprowadzenia wykonywanej czynności do końca. Choroba diagnozowana jest zazwyczaj u dzieci w wieku szkolnym, kiedy objawy są wyjątkowo wyraźne i uciążliwe. Przyczyny ADHD do tej pory nie zostały jednoznacznie określone. Najczęściej wymienia się podłoże genetyczne oraz społeczne. Istotny wpływ na powstanie lub też nasilenie się zaburzeń psychoruchowych może mieć także dieta. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej łączy się bardzo często z określonymi cechami osobowości, niekiedy pozostającymi nieco w sprzeczności. Najczęściej są to: chęć dominacji w grupie przy jednoczesnej niskiej samoocenie, trudności w nawiązywaniu kontaktów współistniejące z empatią. Ponadto u osób chorych na ADHD często stwierdzano wysoki iloraz inteligencji i bujną wyobraźnię.

Finansowy geniusz: Leon Eisenberg

Nadpobudliwość psychoruchową pierwszy raz zdiagnozował i nazwał w 1968 roku Leon Eisenberg, amerykański psychiatra, specjalizujący się w badaniach chorób u dzieci. Będąc członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, bez trudu przeforsował uznanie zaobserwowanych przez siebie objawów jako choroby. Zaindeksowana, oficjalnie zatwierdzona choroba ADHD została przyjęta na całym świecie jako pewnik, na co wpływ miała nie tylko renoma Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, ale też samego Leona Eisenberga. Leki przypisywane na omawianą dolegliwość z roku na rok przynosiły coraz większe zyski. Wśród najczęściej przepisywanych specyfików znalazł się lek Ritalin. Jak się okazało, koncern produkujący właśnie tę substancję, opłacał dużą część naukowców zasiadających w Komisji do klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych. Wydawałoby się, że to strategia idealna, choć niezaprzeczalnie oburzająca. A więc co się zmieniło? Co zburzyło ten genialnie opracowany plan, przynoszący ogromne zyski?

Cały świat łyknął przynętę!

Otóż kiedy na całym świecie powstało wiele fundacji zajmujących się zespołem ADHD, wielu lekarzy wyspecjalizowało się w leczeniu tej dolegliwości, coraz więcej uwagi poświęcano nadpobudliwości u dzieci w szkołach, nieoczekiwanie twórca choroby wycofał się z wypromowanej diagnozy. W 2009 roku Leon Eisenberg dowiedział się o swojej śmiertelnej chorobie. Kiedy zostało mu kilka miesięcy życia, zdecydował się wyjawić opinii publicznej fakt, że choroba ADHD została przez niego wymyślona i wypromowana wyłącznie dla pieniędzy. Ogromne zyski ze sprzedaży leku , w których miał znaczny udział, pozwoliły mu na zbicie majątku. Próby blokowania ujawnionej przez amerykańskiego psychiatrę informacji, podejmowane przez koncerny farmaceutyczne, o kilka lat opóźniły rozpowszechnienie tej wiadomości. Dlatego też, mimo ostatniej spowiedzi, w której Leon Eisenberg ujawnił swój bulwersujący i bezwzględny, choć finansowo genialny plan, zespół zaburzeń psychoruchowych nadal jest uznawany przez niektórych lekarzy.

 

Zespół ADHD, zdiagnozowany przez Leona Eisenberga, został przez niego samego obalony. Jednak nie da się zaprzeczyć, że nadpobudliwość u dzieci istnieje i wcale nie stanowi rzadkości. Wśród jej przyczyn dopatrywać się należy przede wszystkim problemów wychowawczych i społecznych, stresu, złej diety, ale także prawdopodobnie genów.