Reklama

Pierwsze podróże z niemowlęciem są na pewno dużym wyzwaniem dla młodych rodziców. Dlatego warto się do nich wcześniej przygotować. Na początek należy ustalić:'

Bezpieczny fotelik

Każde dziecko do 150 cm wzrostu musi w samochodzie być przewożone w foteliku. Dlatego zanim jeszcze maluszek pojawi się na świecie warto zainwestować i wybrać najbezpieczniejszy fotelik, a takim właśnie jest produkt firmy Avionaut Ultralight, który waży tylko2,5 kg!

Fotelik ten został wykonany z materiału EPP ARPRO, który nie łamie się pod wpływem uderzenia, lecz poprzez swoją elastyczność absorbuje energię zderzenia, rozkładając ją równomiernie w swej strukturze

Dodatkwo został wyposażony w inteligentną wkładkę, która zapamiętuje kształt dziecka, dzięki czemu zapewnia mu prawidłowe oddychanie w trakcie jazdy. Dzięki takiemu ułożeniu maluszek unika blokowania i ściskania barków, pozycji zgięciowej tułowia, ograniczenia ruchów klatki piersiowej oraz blokowania pracy przepony. Taka pozycja stwarza optymalne warunki dla ograniczenia cofania się treści żołądkowej do przełyku zwanego potocznie„refluksem".  

Wkładka ta również wpływa na utrzymanie prawidłowego ułożenia miednicy, tułowia i głowy dziecka – tzn. w linii prostej, co dodatkowo zwiększa jego bezpieczeństwo w trakcie zderzenia.

Jak wynika z badań tylko 80% fotelików samochodowych dla dzieci jest odpowiednio zamontowanych, dlatego przed podróżą warto podjechać do sklepu czy punktu, w którym sprawdzimy, czy mamy odpowiednio zamocowany fotelik. Fotelik dla niemowlęcia musi powinien być zainstalowany z tyłu, twarzą odwrotnie do kierunku jazdy. 

Kiedy pierwsza rodzinna wyprawa?

I tu pojawiają się kolejne pytania, na które należy sobie odpowiedzieć. jak daleko? na jak długo?

Na krótkie wyprawy można jechać już nawet z noworodkiem, choć zawsze można poczekać aż maluszek lepiej zaadaptuje się do nowego otoczenia.

Na dłuższe wyprawy, te kilkugodzinne lepiej poczekać, aż maluch skończy 3 miesiące i dobrze, przed wyjazdem odwiedzić jeszcze pediatrę, by sprawdził, czy dziecko jest zdrowe i gotowe do jazdy, zwłaszcza w sytuacji, kiedy maluszek urodził się jako wcześniak, bądź niedawno chorował.

Cel podróży

Dobrze jest przemyśleć miejsce, do którego chcemy zabrać niemowlę. Na pierwsze wyjazdy najlepsze będzie miejsce spokojne, ciche i niezbyt oddalone od domu, np.: weekendowy wyjazd za miasto czy wizyta u dziadków. Kiedy jednak chcemy udać się do bardziej turystycznej miejscowości czy kurortu, warto pomyśleć czy to na pewno będzie odpowiednie miejsce dla naszego maluszka. Na takie wyprawy najlepiej wybierać się jeszcze przed sezonem urlopowym, kiedy na miejscu nie ma aż tak dużo turystów czy hałasu. Powietrze jest czystsze, a wszelkie atrakcje turystyczne nie będą zatłoczone.

Planowanie podróży

Nie da się wszystkiego zaplanować, ponieważ podróż z dzieckiem może nas w każdym momencie czymś zaskoczyć. Na pewno trzeba być elastycznym i dostosowywać się do potrzeb maluszka. Kiedy mamy już wybrane miejsce wyjazdu, warto zaplanować samą podróż i pamiętać o postojach. Niemowlę nie musi co prawda się wybiegać, ale wyjęcie z fotelika raz na 1,5-2 godziny to konieczność. Pozwólmy maleństwu zaczerpnąć świeżego powietrza i zmienić pozycję, by jego kręgosłup nie znajdował się ciągle w tej samej pozycji.

Ważne jest również to, by nie przesadzać z klimatyzacją, ponieważ byt duża różnica temperatury w środku i na zewnątrz auta doprowadzi do tego, że maluch będzie miał katar.

Najważniejsze nigdy nie wolno zostawiać śpiącego dziecka samego w samochodzie, ponieważ w aucie robi się duszno i gorąco, malec może dostać udaru cieplnego.

Przygotuj samochód

Przed każdym wyjazdem warto sprawdzić samochód, zrobić przegląd techniczny, sprawdzić czy mamy sprawne koło zapasowe. Na bocznych szybach, gdzie będzie siedziało maleństwo zamontować rolety samochodowe, chroniące przed promieniami słonecznymi. Zatankować i ruszać w drogę.

Stały rytm funkcjonowania maluszka

Dobrze jest zadbać o to, aby podróż wpisała się w codzienny rytm życia dziecka, który daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Dlatego planując podróż należy mieć to na uwadze i tak wszystko rozplanować, by w czasie podróży pory posiłków i spania, wypadały mniej więcej o tych samych porach, co w domu. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko w czasie jazdy będzie spało.

Jeśli chcemy udać się w dłuższą podróż, warto rozważyć jazdę nocą, kiedy dziecko naturalnie zaśnie. W trakcie snu staraj się pokonać jak największą część trasy i unikaj postojów po benzynę czy na siusiu.

Jedzenie i picie

Najlepiej przed wyjazdem nakarmić dziecko, zmienić pieluszkę, by po paru minutach jazdy nie trzeba było się zatrzymywać.
W czasie podróży najwygodniej jest karmić niemowlę piersią, bo nie wymaga to żadnego przygotowania, jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, jeszcze w domu należy odmierzyć porcje mleka w proszku oraz przygotować ciepłą wodę, którą można wieźć albo w termosie, albo używać specjalnego, samochodowego podgrzewacza do butelek.

Oczywiście należy pamiętać, że karmić można tylko i wyłącznie w czasie postoju auta, bo każde gwałtowne hamowanie może skończyć się zakrztuszeniem.

Torba podręczna

W przypadku małych dzieci należy odpowiednio wcześniej przygotować torbę podręczną, w której powinny znaleźć się pieluszki, woreczki na nieczystości, zapasowe ubranka, podstawowe leki czy kocyk do okrycia. Warto również zabezpieczyć się na wypadek wymiotów, które mogą pojawić się w czasie podróży i spakować ręcznik oraz nawilżane chusteczki.