Reklama

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka?

Wybór łóżeczka zależy od wielkości mieszkania, koncepcji wychowawczych i naszej logistyki związanej z opieką nad dzieckiem, tzn. od tego czy dziecko będzie spało w sypialni rodziców, czy chcemy i możemy dostawić łóżeczko dziecka do naszego. Ułatwi to mamie karmienie piersią w nocy. Polecam wówczas łóżeczko z możliwością montażu do łóżka rodziców i opuszczenia lub odkręcenia jednego boku.

Może wolimy aby maluch spał w osobnym pokoju (z różnych powodów), wówczas potrzebujemy pełnego łóżeczka. Aby był to wybór na kilka lat (wariant ekonomiczny), możemy zdecydować się na łóżko, które rośnie razem z dzieckiem.

Bardzo przydatne są kołyski, które poprzez delikatne bujanie wyciszą, uspokoja i pozwolą spokojnie usnąć. W studiu mam taką, w której można ustawić kołysanie za pomocą pilota. Bayer :) Uwaga kołyska może być używana jedynie do momentu, gdy dziecko nie zaczęło jeszcze pełzać czy siadać - max do 6 miesiąca życia (lub do 9 kg)!!!

Rodzice, którzy dużo podróżują mogą wybrać łóżeczko turystyczne, które sprawdzi się w mieszkaniu i można je zabrać ze sobą w podróż.

W zestawieniu zobaczycie najciekawsze łóżeczka i akcesoria przydatne do usypiania malucha.

  • łóżeczka 4 w 1 od 0-3 lat w dwóch ustawieniach: z opcja postawienia przy łóżku rodziców, mocowania na 2 wysokościach, a potem zamiany w kojec.
  • kołyskę na pilota
  • łóżeczko turystyczne 0 -3 lat (dwa mocowania) a na końcu zamieniającego się kojec.
  • akcesoria: nianię, monitor oddechu, karuzelę, bezpieczny ochraniacz na łóżeczko, lampki, maskotki z dźwiękami i bajkami.


Jak zapewnić dziecku bezpieczne łóżeczko?

Przed zakupem sprawdźmy, czy łóżeczko spełnia restrykcyjną normę PN-EN 716

Producent ma zapewnić wykonanie łóżeczka zgodnie z normami bezpieczeństwa. Musimy pamiętać, że trzymanie się instrukcji przy jego składaniu i używaniu gwarantuje, że dziecko będzie bezpieczne.

Dotyczy to szczególnie mocowań do łóżka rodzica.

Ochraniacze, zabezpieczenia do łóżeczka

W łóżeczku nowonarodzonego dziecka nie mogą się znajdować zabawki, poduszki, ani otulacze - to niebezpieczne i grozi uduszeniem. Osłonka do łóżeczka, jaki znajdziecie w zestawieniu, to jedyna bezpieczna alternatywa. Jak dziecko podrośnie i zwiększy sprawność i napięcie mięśniowe, dopiero wtedy możemy wprowadzać takie przedmioty do łóżeczka.

Akcesoria do spania i usypiania

Monitor oddechu i niania, to akcesoria zwiększające bezpieczeństwo dziecka szczególnie podczas snu. Dziecko może bezpiecznie spać, a rodzic ma możliwość jego obserwacji, nawet w nocy, bez konieczności wchodzenia do pokoju. Genialne rozwiązanie, jeśli dzieci są bardzo wrażliwe na dźwięki i drobny hałas zniweczy sen. 

Polecam lampki emitujące delikatne światło (ułatwią doglądanie dziecka w nocy), karuzele dla dzieci 3-6 miesięcy (nie od 0-3), zabawki świecące, emitujące delikatne dźwięki czy opowiadające bajki (ale na zewnątrz łóżeczka).

Czy warto korzystać z łóżeczka używanego?

Jeśli korzystamy z używanych mebelków, sprawdźmy czy wszystkie śruby są oryginalne i czy prawidłowo go używamy - zawsze można skontaktować się z producentem, zapytac o serwis, instrukcje.

Warto też kupić nowy materac, ponieważ ten używany z pewnością ma pokaźną grupkę obcych drobnoustrojów. 

Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć przed wyborem łóżeczka?

  • ile chcemy wydać na łóżko? czy kupimy nowe czy używane?
  • czy chcemy aby jedno łóżeczko służyło dziecku do 0-3 lat? czy o 0-6 miesięcy (kołyska), a potem kupimy kolejne?
  • jak dużo miejsca mamy w domu?
  • jak będzie wyglądała opieka nad dzieckiem przez okres 0-3 lat? dziecko w drugim pokoju, wożenie do babci, kołyska w sypialni i w salonie, gdzie przebywamy podczas dnia?