Reklama

Z pomocą przychodzi rynek pomocy naukowych, na którym coraz więcej jest produktów przygotowanych z myślą o edukacji domowej. Pomagają one nam, rodzicom bez wykształcenia pedagogicznego, nauczyć dzieci wielu umiejętności. Poniższe zestawienie przedstawia nowości rynkowe nagrodzone i wyróżnione w konkursie Zabawka Roku 2020 , Nagroda Rodziców 2020 .

Jednym z zestawów stworzonych dla dzieci i rodziców jest Seria „ Czytam sobie - Pierwsze słowa ” od Harper Collins Polska. Jest tu książeczka „Doktor Ola. Czytam sobie. Poziom 1”, ruchomy alfabet, czyli karty z literami umożliwiające samodzielne układanie słówek i naukę czytania. A także książka i duża plansza z alfabetem, którą można zawiesić w pokoju i utrwalać wiedzę. Co najważniejsze zestaw zawiera przewodnik dla rodziców, który ułatwi im pracę z dzieckiem.

Dla rodziców żywiołowych maluchów jest sporo propozycji gier do nauki czytania. Wśród najciekawszych - niezawodny Kapitan Nauka z grą edukacyjną „Alfabet na 3 sposoby” (3–7 lat)”. Przygotowana przez ekspertów zabawa wprowadza dzieci w świat czytelnika od poznawania liter, przez łączenie ich ze znaczeniem słów, aż po tworzenie wyrazów. Możemy tak przyswajać słowa w języku polskim i angielskim. „ Alfabet na 3 sposoby ” zawiera trzy warianty rozgrywek: puzzle, memory i układanki wyrazowe. Zróżnicowane zadania przyciągną uwagę dziecka na dłużej. A każda z gier to również rozwój nowych umiejętności. Układanie puzzli i dopasowywanie żetonów z literą do obrazków rozwinie myślenie logiczne oraz koordynację oko-ręka. Memory pozwoli ćwiczyć percepcję wzrokową i utrwali umiejętność rozpoznawania liter. Układanki wyrazowe ukształtują wyobraźnię językową i otworzą przed najmłodszymi świat wyrazów i ich znaczeń. Zaawansowani gracze mogą dodatkowo wymyślać rebusy, czy wziąć udział w wyścigu o układanie wyrazów na czas.

Czasami najlepiej sięgnąć po klasyki. Gra „Sokole oko ” w nowej odsłonie to zabawa dla młodszych i całkiem starych. Jej zasady można dostosować do wieku i liczby uczestników. A także bawić się samemu. Gra wzbogaca słownictwo, gimnastykuje pamięć, ćwiczy refleks i koncentrację, rozwija analizę słuchowo-wzrokową, stymuluje rozwój poznawczy i, co zawsze najważniejsze, wzbudza pozytywne emocje. Tym razem, stajemy przed zadaniem wyszukania i dopasowania jak największej ilości elementów na podstawie starannie dobranych fotografii. Komu uda się to najszybciej? Kto otrzyma tytuł sokolego oka?

Z kolei „ Sylaby. Nauka czytania " Naszej Księgarni to gra edukacyjna składająca się z dwóch talii kart oraz propozycji zabaw z dziećmi o dwóch poziomach trudności. Jedna talia zawiera sylaby, druga, dla bardziej zaawansowanych graczy, spółgłoski. Gry sylabowe, podczas których dzieci układają ze swoich kart wyrazy, pozwalają utrwalić sylaby i uczą ich szybkiej syntezy w słowa. Są także skuteczną alternatywą i uzupełnieniem tradycyjnych metod nauki czytania.

Nauka czytania wymaga stworzenia odpowiednich warunków. By dziecko mogło się skupić, potrzebuje jasnego i cichego miejsca, w którym czuje się bezpiecznie i wygodnie. Może to być zarezerwowany do czytania fotel, własne królestwo, takie jak namiot tipi. Albo biurko z krzesłem. Jeszcze lepiej, jeśli jest to krzesło, które poprawia koncentrację. Jak np.: krzesło z piłką od EMPIS . Ten wynalazek pomoże także dzieciom z ADHD i Zaburzeniami Integracji Sensorycznej. Takie siedzisko pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy, koncentracji, a z badań przeprowadzonych na dzieciach szkolnych kolejnym efektem stosowania piłki do siedzenia w klasie było zwiększenie ilości pisanego tekstu podczas lekcji.

Dzieci naturalnie poszukują nowych bodźców i są ciekawe świata. Czasem wystarczy kilka ciekawych pomocy naukowych, aby poprzez zabawę rozwinąć zdolności dziecka. Produkty, które opisaliśmy pomogą dzieciom w trudach rozpoczynania edukacji szkolnej, ponieważ wielu rzeczy nauczą się wcześniej w domu. A satysfakcja z opanowania sztuki czytania przed rówieśnikami da im satysfakcję i pewność siebie, która potrzebna jest każdemu. Szczególnie młodemu człowiekowi.