Reklama

Po pierwsze: wypoczynek

Pokój dziecięcy musi być miejscem, w którym maluch czuje się dobrze. Posiadanie własnego kąta jest niezwykle ważne dla każdego dziecka. W dzisiejszym świecie, który coraz bardziej pędzi i dostarcza wielu bodźców, we własnym pokoju nasza pociecha znajdować powinna spokój. Urządzając przestrzeń, która przeznaczona jest na część sypialną, kierować się należy nieco innymi zasadami niż w przypadku części do zabawy.

  • Unikaj ostrych kolorów na wszystkich ścianach pokoju. Decydując się na użycie intensywnej, żywej farby (pomarańcz, róż, czerwień czy zieleń) pomaluj nią tylko jedną ścianę. Połączenie takiego mocnego akcentu z łagodniejszymi kolorami pozostałych ścian pozwoli uzyskać ciekawy efekt, przy jednoczesnym zachowaniu umiaru.
  • Jeśli chcesz by wszystkie ściany miały ten sam kolor, zdecyduj się na kolory pastelowe. Błękity, fiolety, łagodne pomarańcze sprawią, że pokój będzie kolorowy i atrakcyjny wizualnie, ale nie będzie utrudniał wypoczynku oraz snu.
  • Bez obaw możesz także pomalować ściany na kolor biały lub kremowy. Duża ilość dodatków, w jakie zazwyczaj zaopatrzone są pokoje dziecięce, kolorowe mebelki oraz wszechobecne zabawki nie pozwolą na nudę w tym wnętrzu.

Po drugie: nauka

Podobne zasady co w kącie sypialnym, panują w aranżacji przestrzeni do nauki. Mocne kolory rozpraszają uwagę i utrudniają skupienie się na pracy. Dlatego też ścianę, przy której planujesz ustawić biurko pomaluj farbą o delikatnym, łagodnym kolorze.

  • Odcienie błękitu oraz szarości według specjalistów sprzyjają działaniom analitycznym. Oprócz tego tchną spokojem, a dzięki swojej uniwersalności, pozwolą na skomponowanie z dowolnymi, innymi kolorami pozostałych ścian pokoju.
  • Biel przełamana pastelową żółcią jednocześnie pozwala na koncentrację, jak i pobudza do działania. Może być to świetne rozwiązanie do pokoju dziecka, które zgłębia tajniki wielu różnorodnych dziedzin.
  • Bardzo ważnym elementem w aranżacji części do nauki i pracy jest zadbanie o prawidłowe oświetlenie. Powinno dokładnie doświetlać książki i zeszyty, nie męcząc przy tym oczu, nawet podczas kilkugodzinnej nauki.

Po trzecie: zabawa

Pokój dziecięcy nie powinien być nudny. Przestrzeń przeznaczona do snu oraz nauki rządzić się musi swoimi prawami. Bardzo ważne jednak, aby wesoła, kolorowa część do zabawy równoważyła spokój i harmonię omówionych wcześniej części. O czym warto pamiętać?

  • Wielobarwne ściany pobudzają wyobraźnię i kreatywność.
  • Ciepłe i zimne barwy odmiennie wpływają na nastrój, emocje i wrażliwość dziecka.
  • Zbyt dużo kolorów może potęgować wrażenie chaosu, który i tak jest dość trudny do opanowania w pełnym zabawek pokoju malucha.
  • Zamiast malować ściany na jednolite kolory możemy uciec się do rozwiązań artystycznych. Pozwólmy dziecku wybrać ulubiony motyw i umieśćmy go na jednej ze ścian. Może być to tapeta z baśniowym krajobrazem lub malowidło z ulubioną postacią z filmu.

Połączenie kilku funkcji w jednym pomieszczeniu nie jest zadaniem łatwym. Warto jednak podjąć ten trud, gdy chodzi o pokój dla dziecka. Dobrze przemyślana aranżacja, prawidłowo dobrane kolory, czy też umieszczenie na ścianie wybranych przez malucha motywów sprawią, że mieszkaniec pokoju z radością będzie do niego wracał i z przyjemnością będzie spędzał tam czas.