Reklama

Rodzaje

Być może zaskoczy cię fakt, że istnieje kilka rodzajów krzesełek dla dzieci. Różnice wynikają z konstrukcji stelażu oraz siedziska. Wyróżnić można cztery podstawowe typy: krzesełko klasyczne, składane, krzesełko-nadstawkę oraz krzesełko mocowane do blatu.

 1. Klasyczne krzesełko do karmienia to mebel wolnostojący, stanowiący stałe wyposażenie mieszkania. Zajmuje dość dużo miejsca, jest jednak stabilne i niezawodne. Modele z regulowanym siedziskiem oraz wymienną tacką sprawdzą się najlepiej i posłużą przez lata. Zamiana tacki na mały stoliczek umożliwi maluchowi także zabawę lub rysowanie, w czasie kiedy pozostała część rodziny kontynuuje posiłek. Warto poszukać modelu zaopatrzonego w kółeczka, które pozwolą na wygodne przesuwanie krzesełka w różne części mieszkania.
 2. Krzesełka składane różnią się od klasycznych możliwością złożenia po skończonym posiłku. Są zdecydowanie łatwiejsze w przechowywaniu, zajmują mało miejsca. Gdy dziecko wyrośnie ze składanego krzesełka, bez trudu przechowamy je na strychu lub w piwnicy. Co więcej, niektóre modele nadają się także do transportu w samochodzie, co znacznie ułatwi spożycie posiłku w podróży.
 3. Krzesełko-nadstawka to najnowszy pomysł projektantów mebli dla dzieci. Siedzisko mocowane jest do zwykłego krzesła, dzięki czemu maluch poczuje, że uczestniczy w życiu rodziny i siedzi tak samo, jak rodzice. Nadstawki nie zajmują dużo miejsca, po odpięciu od krzesła bez trudu umieścić je można w szafie czy schowku.
 4. Krzesełka mocowane do blatu za pomocą antypoślizgowych zaczepów nadają się wyłącznie do stabilnych, ciężkich stołów. Są niewielkie i kompaktowe, dlatego też bez problemu zapakować je można do bagażnika. Nie zdziwmy się jednak, jeśli w przydrożnej restauracji stolik nie będzie w stanie utrzymać ciężaru krzesełka oraz umieszczonego w nim dziecka!

Budowa krzesełka

Niezależnie od rodzaju krzesełka do karmienia, wyróżnić można kilka podstawowych jego części. Każdej z nich powinieneś przyjrzeć się uważnie, tak aby zagwarantować dziecku wygodę, a sobie spokój w czasie karmienia.

 • Siedzisko powinno być wykonane z wodoodpornego materiału, łatwego w czyszczeniu, gdyż z pewnością niejednokrotnie ulegnie zabrudzeniu. Dobrze jeśli tapicerkę można zdjąć i uprać w pralce. Warto zwrócić też uwagę na to, czy tkanina nie jest zbyt śliska. Będzie ona nie tylko nieprzyjemna dla malucha, ale także może powodować ześlizgiwanie się dziecka.
 • Wypełnienie siedziska musi być miękkie i dobrze wyprofilowane. Bardzo przydatnym elementem jest trzpień kroczny czyli pionowa rurka czy też listewka, umieszczona pomiędzy nóżkami dziecka, zapobiegająca zsuwaniu się z krzesełka.
 • Siedzisko powinno być regulowane , dzięki czemu będzie rosło wraz z dzieckiem.
 • Krzesełko do karmienia powinno być wyposażone w pasy bezpieczeństwa , które pozwolą na przypięcie wiercącego się malucha. Dzięki temu będziesz mogła bez obaw na chwilę odwrócić głowę lub podejść do lodówki, a twoje dziecko pozostanie na miejscu.
 • Konstrukcja krzesełka musi być stabilna i solidnie wykonana. Dobrze sprawdzą się wytrzymałe, ale jednocześnie lekkie stelaże z aluminium. Gorsze właściwości mają krzesełka plastikowe. Jeśli zależy ci na walorach estetycznych, poszukaj mebli drewnianych, pasujących do wystroju jadalni.
 • Nóżki krzesełka powinny posiadać antypoślizgowe nakładki. Niektóre modele wyposażone są w kółeczka . Jeśli będziesz karmić dziecko tylko w jadalni, nie są one konieczne. Jeśli natomiast przewidujesz, że będziesz często przesuwać krzesełko, warto poszukać modelu z kółeczkami.
 • Podnóżek to często pomijany element krzesełka dla dziecka. Wybranie modelu z regulowanym podnóżkiem nie tylko zapewni wygodę, ale także nauczy malucha siedzieć prosto.
 • Krzesełko do karmienia obowiązkowo zaopatrzone musi być w tackę . Najlepiej, jeśli będzie to kilka wymiennych tacek, które myć można w zmywarce. Zwróć uwagę na stabilność stoliczka oraz regulację odległości od siedziska.
 • Tacka (lub też jedna z tacek) powinna posiadać profilowane wgłębienia na miseczkę, kubeczek i talerzyk. Dzięki temu kiedy dziecko uczyć się będzie samodzielnie jeść, talerz nie będzie uciekał mu spod rączek.

Jakie wymiary powinno mieć idealne krzesełko?

Wymiary krzesełka do karmienia uzależnione być powinny przede wszystkim od wzrostu i wagi dziecka. W przypadku modeli regulowanych producenci podają przedział wiekowy, dla jakiego stworzony został dany mebel. Wybierając krzesełko dla swojej pociechy zabierz ją do sklepu i zobacz, w którym najwygodniej będzie się jej siedziało. Istotnym czynnikiem, który należy uwzględnić, jest też wysokość i wielkość stelaża. Musi ona odpowiadać wysokości stołu, przy którym jedzą dorośli. Tym sposobem najmłodszy członek rodziny może jeść posiłki razem ze wszystkimi, do woli przyglądając się temu, co robią dorośli. Jeśli dysponujesz niewielką jadalnią, nie wybieraj krzesełka masywnego. Nie tylko zajmie dużo miejsca, ale także optycznie pomniejszy przestrzeń.    

Duży wybór różnego rodzaju krzesełek do karmienia nie ułatwia podjęcia decyzji. Kierując się jednak przede wszystkim wygodą i bezpieczeństwem dziecka z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie model.