Reklama

Dobrym sposobem jest oczywiście unikanie miejsc, gdzie jest ich dużo, czyli lasów, parków, zbiorników wodnych, ale czy tego chcemy? Warto również pamiętać, że te owady mają swoje ulubione pory uprzykrzania nam życia, których lepiej unikać, czyli wczesne ranki czy późne popołudnia.

Komary lubią zapach potu i wydychanego przez człowieka dwutlenku węgla, to właśnie to je przyciąga. Dlatego można spróbować osłabić węch przeciwnika. Służą do tego repelenty - substancje syntetyczne blokujące receptory węchu komara.

Ale zacznijmy od naturalnych sposobów:

Dobre rezultaty przynosi stosowanie olejków eterycznych, jak: bazyliowego, cytronellowego, paczulowego i z mięty pieprzowej. Wieczorem można zapalić świecę nasączoną tymi olejkami, ale trzeba umieścić ją z dala od niemowląt i dzieci. Można też wlać kilka kropli olejku do kominka aromaterapeutycznego. Komary nie lubią również aromatu wanilii, można więc na przykład skropić ubranko dziecka, kocyk lub wózek esencją waniliową do ciasta.

Komary podobnież reagują na kolory i tak kolor czerwony zdecydowanie je odstrasza, więc warto wieczorem zakładać dzieciom ubrania w tym kolorze, a unikać barwy niebieskiej, która te owady przyciąga, co wykorzystali producenci lamp na komary.

Czasami się zdarza, że naturalne sposoby niestety nie będą wystarczające by odstraszyć komary, wówczas można zastosować inną metodę a mianowicie przyjmowanie witaminy B1 (jej zapachu wydzielanego przez skórę komary nie znoszą). Oczywiście podawanie jej dziecku należy skonsultować z lekarzem pediatrą.

Odstraszacze

W sklepach znajdziemy również elektryczne odstraszacze komarów. Urządzenie włączone do gniazdka elektrycznego emituje ultradźwięki, których nie znoszą komary. Niestety, są również słyszalne dla ludzkiego ucha, co może być z czasem nieprzyjemne.

Siatki

 

W domu na okna można założyć moskitiery, a na spacerze wózek można przykryć specjalną siatką, która będzie dodatkową ochroną przed muchami i innymi insektami.

Środki chemiczne

W aptekach czy sklepach dla dzieci znajdziemy wiele produktów, których zadaniem jest odstraszanie komarów: mleczka, kremu, spraye. Jednak najważniejsze, by sprawdzić, czy nadają się one dla dzieci.

Wiele firm chcąc zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych stworzyło preparaty specjalnie dla dzieci, którymi można smarować nawet niemowlęta od 2. miesiąca życia. Oczywiście wszystko należy stosować z umiarem, ponieważ większość z nich zawierają substancje chemiczne.

Co w sytuacji, kiedy dziecko ugryzie komar?

Swędzące bąble czy piekące zaczerwienione zmoiany dokuczają zwłaszcza malutkim dzieciom. Wówczas należy ugryzione miejsce posmarować preparatami w postaci kremu lub żelu, zawierającymi składniki przeciwzapalne i przeciwuczuleniowe, a także działające przeciwbólowo i przeciwświądowo.

Na zaczerwienione miejsce można położyć zimne okłady lub kompresy z roztworu sody oczyszczonej.

Jeśli reakcja alergiczna utrzymuje się, a rumień robi się coraz większy, dziecko jest niespokojne, ma gorączkę czy wysypkę na całym ciele, wówczas trzeba zgłosić się z nim do lekarza.