Reklama

Aktywna jesień? Nic prostszego!

Wbrew pozorom, każda pora roku sprzyja aktywności fizycznej. Ze względu na odmienną aurę należy się jednak inaczej przygotować do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jesień w naszym kraju potrafi być zarówno piękna i słoneczna, ale bywa też ponura i deszczowa. Dlatego planując spacery i wycieczki z dzieckiem o tej porze roku, należy zaopatrzyć się w ubrania odpowiednie na różną pogodę. Przydatna okazać się mogą: parasolka, kalosze, lekka kurtka przeciwdeszczowa. Jednak nie warto jeszcze wynosić na strych letnich akcesoriów, takich jak okulary przeciwsłoneczne czy czapka z daszkiem. Przygotowani na różne ewentualności możemy zabrać się do planowania aktywnej jesieni!

1. Wycieczki za miasto

Jesień to doskonała pora na krótkie wycieczki po najbliższej okolicy. Mogą to być zarówno wypady jednodniowe, jak i dłuższe wycieczki weekendowe. W najbliższym otoczeniu z pewnością znajdziesz mnóstwo miejsc, które zainspirują cię do zwiedzania. Dzieci uwielbiają stare zamki. Nie muszą to być piękne pałace, wręcz przeciwnie: być może ledwo widoczne ruiny, omijane przez turystów, pobudzą wyobraźnię twojej pociechy? Ciekawe na pewno będą także okoliczne ogrody zoologiczne i botaniczne, wyjątkowo piękne jesienią!

2. Lekcja przyrody w naturze

Skoro już jesteśmy przy ogrodach, warto zaplanować wycieczkę skoncentrowaną na poznawaniu przyrody. Wybierając się na spacer do lasu lub parku spróbuj najpierw dowiedzieć się, jakie okazy roślin możesz tam spotkać. Pokazując dziecku poszczególne gatunki drzew lub krzewów opowiedz o nich parę słów, wskaż po czym można je rozpoznać. Będzie to bardzo ciekawe doświadczenie dla żądnego wiedzy malucha. Wspaniałym pomysłem jest też stworzenie atlasu botanicznego, w którym twoja pociecha kolekcjonować może znalezione podczas jesiennych spacerów liście.

3. Spotkania ze zwierzętami

W lesie, wśród kolorowych liści, uwijają się jesienią wiewiórki. Obserwowanie jak gromadzą na zimę żołędzie może być pasjonujące nie tylko dla dziecka, ale także dla dorosłego. Co więcej, w niektórych parkach często spotkać można oswojone zwierzątka, które podejdą blisko i pięknie zapozują do zdjęcia. Jesień to także dobry czas na obserwowanie ptaków. Warto mieć przy sobie lornetkę oraz atlas ptaków, co zamieni obcowanie z naturą w pouczającą lekcję.

4. Korale z jarzębiny i ludziki z kasztanów

Chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa całe godziny spędzone na tworzeniu przeróżnych ozdób z jesiennych zbiorów. To świetny pretekst, aby namówić malucha do wyjścia na dwór. Poszukiwanie jarzębiny po całej okolicy to nie lada wyzwanie. Zbieranie kasztanów pod drzewem kasztanowca, na wyścigi z innymi dziećmi, da okazję do zabawy z rówieśnikami. Późniejsze tworzenie wyrobów z własnoręcznie zebranych darów natury będzie prawdziwą przyjemnością.

5. Rower

Wycieczki na dwóch kółkach nie są zarezerwowane wyłącznie na lato. Jesienią, przy pięknej pogodzie, także możemy wybrać się na dłuższe lub krótsze przejażdżki. Niższe niż w wakacje temperatury sprawią, że będą one bardzo przyjemne. Planując kilkugodzinną wycieczkę nie zapomnijmy o zabraniu wody do picia i przekąsek. Przydać się może także mapa, kurtka przeciwdeszczowa i czapka. Wybierając się na rower po południu warto pamiętać, że dzień robi się coraz krótszy!

6. Hulajnoga

Jeszcze niedawno zupełnie zapomniana, dziś hulajnoga wraca do łask! To nie tylko wygodny sposób na szybkie przemieszczanie się, ale także narzędzie rozrywki. Czy wiesz, że na hulajnodze można robić triki jak na deskorolce? Jeśli nie, pora się przekonać!

7. Rolki i deskorolka, czyli tym razem ty ucz się od swojego dziecka!

Kolejny pomysł na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu to jazda na rolkach lub deskorolce. Pamiętaj, aby zainwestować w ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki oraz porządny kask. Uchroni to dziecko przed kontuzjami podczas wywrotek, które często zdarzają się podczas nauki jazdy.

8. Okolica z perspektywy biegacza

Jeśli twoje dziecko wykazuje zacięcie sportowe, namów je na wspólny jogging. Ruch posłuży zarówno maluchowi, jak i rodzicom. Na początek wybierz łatwą, niezbyt długą trasę. Unikaj dużych dystansów, które zniechęcić mogą początkującego biegacza. Również wymagające trasy w terenie piaszczystym lub podmokłym radzimy zostawić na później. W końcu najważniejsze, aby dobrze się bawić!

9. Zabawy na podwórku

Masz za mało czasu aby wybrać się na wycieczkę? Jesteś zmęczony po pracy? W takim razie spodoba ci się to, że wolny czas z dzieckiem spędzić można atrakcyjnie także na podwórku przed domem grając w klasy, bawiąc się w chowanego, skacząc na skakance lub kręcąc hula hop.

10. Mały ogrodnik, czyli tworzymy razem rabatki

Dysponując własnym ogrodem lub działką zyskujesz kolejną możliwość twórczego spędzania czasu z pociechą. Wydzielając kawałeczek przestrzeni i tworząc tam kwiatową rabatkę lub ogródek warzywny dla małego ogrodnika, nauczysz dziecko dbałości i systematyczności. Nie wymagaj jednak wielkich plonów – na to jeszcze przyjdzie czas.

Na deszczowe dni...

Jeśli niesprzyjająca pogoda zatrzymuje was w domu, nie dajcie się nudzie! Wystarczy odrobina wyobraźni, a zamiast godzin przed ekranem komputera, spędzicie razem czas na wspaniałych, kreatywnych zabawach. Nasze propozycje nie wymagają ani dużego nakładu finansowego, ani wybitnych zdolności artystycznych. To sposoby na spędzenie czasu dla każdego rodzica i dziecka!

11. Jesienne liście – doskonały materiał na ozdoby!

Nazbierane własnoręcznie kolorowe, jesiennie liście można zasuszyć, umieszczając pomiędzy stronicami gazety i przyciskając ciężką książką. Tym sposobem uzyskasz materiał, z którego przy odrobinie wyobraźni stworzyć można prawdziwe cuda. Razem z pociechą wykleić z nich możesz na kartce papieru zwierzątka oraz krajobrazy.

12. Szyszki, kasztany, żołędzie...

Polowanie na dary jesieni nie kończy się na ich zbieraniu. Kasztany, żołędzie, szyszki i patyczki posłużyć mogą do wielogodzinnych wspólnych zabaw. Zrobić z nich można ludziki i zwierzątka, które ozdobią pokój malucha.

13. Papierowy zawrót głowy

Kiedy jednak pogoda nie pozwala na wyprawę w poszukiwaniu kasztanów, w zanadrzu pozostaje papier. Kolorowe wyklejanki i rysunki urozmaicić można ziarnami maku oraz pestkami słonecznika lub dyni. Wspólne tworzenie dzieł sztuki rozwija wyobraźnię oraz zdolności manualne dziecka.

14. Dla małego odkrywcy – planowanie wycieczek

Czasem jesienna aura zatrzymuje w domach nawet najwytrwalszych podróżników. Jeśli twoje dziecko rwie się do poznawania świata, pokaż mu, że może to robić także w mieszkaniu. Wspólne planowanie przyszłych wycieczek rozwija umiejętność zdobywania i przetwarzania informacji. Za źródło wiedzy posłużyć może mapa, przewodnik, atlas, czy też encyklopedia dla dzieci.

15. Dyniowa głowa

Jesień to sezon na dynie. Chociaż wycinanie z tych warzyw upiornych głów jest zwyczajem amerykańskim, nic nie stoi na przeszkodzie, aby także u nas ozdobić w ten sposób otoczenie. Płonąca wewnątrz dyniowej głowy świeczka będzie wyglądać niezwykle efektownie, a czas spędzony na rzeźbieniu dostarczy dużo zabawy.

16. Warcaby i szachy

Coraz dłuższe jesienne wieczory nie muszą być nudne. To bardzo dobry moment aby nauczyć dziecko gry w warcaby lub szachy. Umiejętność ta przyda się na późniejszych obozach, koloniach i wycieczkach szkolnych.

17. Gry planszowe w każdym wieku

Dużą popularnością cieszą się ostatnio także gry planszowe. Są to nie tylko proste zabawy, polegające głównie na rzucaniu kostką, ale coraz bardziej rozbudowane gry strategiczne i logiczne. W sklepach wyspecjalizowanych w sprzedaży tak zwanych planszówek z pewnością dostaniemy grę dopasowaną do wieku naszego dziecka.

18. Wspólne gotowanie

Jeśli nie dysponujesz dużą ilością wolnego czasu, warto zastanowić się, jak zorganizować wspólne chwile łącząc przyjemne z pożytecznym. Świetnym rozwiązaniem jest rodzinne gotowanie, które będzie dla malucha nie tylko dobrą zabawą, ale także lekcją praktyczną. Niezależnie od wieku dziecka uważaj na ostre przybory kuchenne i gorące naczynia.

19. Aktywnie w czasie deszczu – zajęcia sportowe na hali

Mały sportowiec w czasie niepogody nie musi być skazany na nudę. Poszukaj w okolicy hal sportowych. Mogą to być boiska do gry w piłkę nożną, siatkową i koszykową, ale także ścianki wspinaczkowe lub kryte place zabaw.

20. Basen

Może to też dobra pora na rozpoczęcie nauki pływania na basenie? Zazwyczaj szkółki pływackie rozpoczynają nabór wraz z początkiem roku szkolnego. Dzięki temu znajdziesz dla malucha grupę, w której wszyscy będą na tym samym poziomie. A umiejętność pływania w sam raz przyda się na następne wakacje!

 

Jesień nie musi być nudna. Jeśli miałeś do tej pory jakieś wątpliwości, skorzystaj z powyższych pomysłów i ciesz się każdą chwilą spędzoną z dzieckiem – niezależnie od pogody i pory roku.